Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2016, 23:56

Európsky fond na zlé časy je otázny

Ekonomické špičky v Bratislave diskutovali aj o tom, ako starý kontinent pripraviť na prípadné šoky.

Európsky fond na zlé časy je otázny
Zdroj: TASR

Poďme sa poriadne pripraviť na zlé časy. Tak, aby nás prípadná ďalšia kríza nenechala zaskočených. Takto uvažovali európske politické špičky na víkendovom stretnutí v Bratislave. Slovensko totiž v rámci nášho predsedníctva v Rade EÚ prvýkrát v histórii organizovalo  tzv. Ecofin, teda neformálne stretnutie ministrov financií Európskej únie.

Ministri ako jednu z ústredných tém riešili vytvorenie spoločného európskeho fondu. Ten môže mať podobu poistky v nezamestnanosti alebo finančného vankúša, z ktorého sa budú podporovať investície.

Nesprávny čas
Odborníci v súvislosti s novinkou poukazujú na to, že neprichádza v správnom čase. „V Európskej únii nefunguje dodržiavanie pravidiel v oveľa dôležitejších fiškálnych oblastiach, sotva sa tak stane v prípade tohto fondu,“ povedal analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský.

Podobne to cítili aj niektorí európski politici. Podpredseda Európskej komisie pre euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis po stretnutí Ecofinu povedal, že niektorí ministri financií si nie sú istí, či by sa táto téma vôbec mala otvárať.

„V Európskej únii sa najprv musí obnoviť dôvera medzi jednotlivými krajinami, ktorá utrpela po sérii kríz. A v tejto fáze sa Európska únia zatiaľ nenachádza,“ povedal pre HN maltský minister financií Edward Scicluna. Rovnaké presvedčenie vyjadrila aj švédska ministerka financií Magdalena Anderssonová. Podľa nej bolo

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.