12.09.2016, 11:35

Najväčší pád od krízy. Samsung tvrdo dopláca megaškandál s batériami

Trhová hodnota Samsungu prudko klesla pre problémy s novým smartfónom.

samsung šéf
Zdroj: Reuters

Trhová hodnota juhokórejského koncernu Samsung Electronics sa za dva dni prepadla až o 22 miliárd dolárov (19,52 miliardy eur) pre problémy, ktoré mu spôsobil jeho nový smartfón Samsung Galaxy Note 7. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Samsung už zastavil predaj smartfónu Galaxy Note 7. Batérie niektorých telefónov totiž explodovali počas nabíjania a stalo sa tiež, že telefón začal horieť.

Škody prekročia odhady

Akcie juhokórejského výrobcu elektroniky sa od piatka (9.9.) prepadli o 11 percent, čo je najväčšia dvojdňová strata hodnoty akcií od globálnej krízy v roku 2008. Je to reakcia na vyhlásenie amerického úradu na ochranu spotrebiteľov CPSC, ktorý vyzval ľudí, aby nepoužívali a nenabíjali telefóny Samsung Galaxy Note 7.

Okrem toho americký Federálny letecký úrad (FAA) v piatok odporučil aerolíniám, aby zakázali používanie najnovšieho smartfónu Samsung v lietadlách. Pokles akcií juhokórejskej firmy signalizuje, že škody, ktoré jej spôsobil najnovší smartfón vysoko prekročia odhadované náklady vo výške 1 miliardy dolárov na výmenu už predaných telefónov.

"Nepoužívajte telefóny"

Koncern pritom v uplynulých rokoch investoval obrovské sumy do marketingu a budovania značky Galaxy a dúfal, že nový smartfón mu pomôže zvýšiť náskok pred najväčším konkurentom Apple. Samsungu teraz hrozí, že Note 7 môže "stiahnuť nadol" aj zvyšné telefóny, ktoré vyrába.

Samsung 2. septembra zastavil predaj smartfónu Galaxy Note 7 po tom, ako zaregistroval 35 prípadov vznietenia telefónu alebo výbuchu batérie. Cez víkend firma vyzvala klientov v Južnej Kórei, aby prestali tieto telefóny používať a priniesli ich do servisných centier.

Koncern oznámil, že 19. septembra uvedie na trh smartfón Galaxy Note 7 už s novou batériou. Otázne však je, či oň bude záujem. Samsung dodal distribútorom na celom svete približne 2,5 milióna kusov Galaxy Note 7, pričom sa zhruba predalo už milión telefónov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.