Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2016, 11:16

Juhoafrické aerolinky skončili piaty rok v červených číslach, vláda žiada privatizáciu

Letecká spoločnosť by bez štátnych garancií musela vyhlásiť bankrot.

Juhoafrické aerolinky skončili piaty rok v červených číslach, vláda žiada privatizáciu
Zdroj: Reuters

Juhoafrická štátna letecká spoločnosť South African Airways (SAA) za obchodný rok 2014/2015 (do 31. marca 2015) ohlásila rekordnú stratu 4,67 miliardy randov (291,88 milióna eur). Podľa správy, ktorú tento člen Star Alliance predložil parlamentu vo štvrtok 15. septembra, bola strata v predchádzajúcom roku 2,56 miliardy randov (160 miliónov eur). Tržby dosiahli 30 miliárd randov (1,87 miliardy eur)..

SAA niekoľkokrát odložila zverejnenie výsledkov hospodárenia. Podľa agentúry DPA by spoločnosť bez štátnych garancií v hodnote niekoľkých miliárd randov musela vyhlásiť bankrot. Informácie o minulom obchodnom roku spoločnosť ešte nezverejnila a analytici predpokladajú, že straty sa opäť budú pohybovať v miliardách randov. Pôjde už o piaty stratový rok v poradí.

Juhoafrická opozícia vytýka vláde hrubé prechmaty v riadení aerolínií a žiada ich sanáciu a následnú privatizáciu. Opozičné strany sú odhodlané obrátiť sa na súd, aby dosiahli zmeny v dozornej rade.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.