Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2016, 17:16

Poľský miliardár sa zaujíma o európske pivovary. Otvorí tak cestu najväčšej fúzii v histórii

V hre je aj predaj pivovarov na Slovensku.

Poľský miliardár sa zaujíma o európske pivovary. Otvorí tak cestu najväčšej fúzii v histórii

Poľský miliardár Sebastian Kulczyk by sa mohol spojiť so súkromnými investičnými fondmi v snahe získať pivovary koncernu SABMiller strednej a východnej Európy. Uviedol to vo štvrtok (15.9.) poľský denník Puls Biznesu s odvolaním sa na nemenované zdroje. Informáciu prevzala agentúra Reuters.

AB InBev, vlastník značiek Budweiser či Stella Artois, sa ponúkol, že predá všetky európske pivovary SABMilleru (vrátane pivovarov na Slovensku, v Česku, Poľsku, Maďarsku a v Rumunsku), aby získal súhlas regulačných úradov s jeho prevzatím. Fúzia oboch pivovarníckych gigantov - svetovej jednoty a dvojky je najväčšia v histórii korporácií.

Puls Biznesu vo svojom článku tvrdí, že Sebastian Kulczyk, ktorý momentálne vlastní 1,5-percentný podiel SABMilleru, by sa mohol spojiť so súkromnými fondmi, aby dokázal splniť cenové požiadavky AB InBev.

Spoločnosť Kulczyk Investments poľského miliardára sa k článku v novinách nevyjadrila. Podľa varšavského denníka jej potenciálnymi partnermi by sa mohli stať investičné fondy Advent International, KKR, BC Partners, CVC a Mid Europa Partners. SABMiller vlastní v Európe známe značky, v Čechách je to napríklad Pilsner Urquell, v Poľsku Lech a Tyskie a v Maďarsku Dreher.

Možnými záujemcami o kúpu pivovarov SABMilleru v regióne, ktorých cena sa odhaduje na 5 až 7 miliárd eur, sú tiež spoločnosti China Resources Enterprises, japonská Asahi a Kirin a česká R2G.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.