Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2016, 09:43

Vláda prenajme najväčší austrálsky prístav na 50 rokov

Víťazom tendra sa stalo konzorcium Lonsdale.

Vláda prenajme najväčší austrálsky prístav na 50 rokov
Zdroj: Reuters

Privatizačný tender na prenájom najväčšieho austrálskeho nákladného prístavu Melbourne vyhralo konzorcium Lonsdale vedené skupinou QIC Private Capital. Za prenájom na 50 rokov zaplatí 9,7 miliardy austrálskych dolárov (6,48 miliardy eur). Oznámila to dnes vláda štátu Victoria.

Ďalšími členmi konzorcia sú tiež investičná spoločnosť štátu Queensland, austrálsky štátny fond Future Fund, newyorská firma Global Infrastructure Partners, kanadský dôchodkový fond zamestnancov mesta Ontario Omers a kalifornský dôchodkový fond zamestnancov verejnej správy.

Predaj prístavu je súčasťou austrálskeho privatizačného programu v hodnote viac ako 100 miliárd austrálskych dolárov (66,9 miliardy eur). Štát a regionálne vlády sa predajom snažia získať peniaze na zníženie dlhu a ďalších investícií.

Prístav Melbourne sa zameriava skôr ako na komodity na spotrebiteľské tovary, ako dovoz áut alebo vývoz čerstvých produktov. Je tak menej náchylný na výkyvy na trhoch s železnou rudou, uhlím a ďalšími surovinami, napísala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.