Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.09.2016, 00:00

Špekulanti na drahých kovoch milujú FED (komentár)

V pondelok, utorok a čiastočne v stredu bol trh so zlatom z hľadiska cien úplne pokojný. Doslova nudný. Zlato sa pohybovalo v okolí 1310 až 1316 USD.

Špekulanti na drahých kovoch milujú FED (komentár)
Zdroj: Reuters

Potom však cena začala stúpať. Až niekde nad 1340 USD. A ku koncu týždňa len konsolidovala pod túto hladinu. Striebro sa správalo ako cez kopírku. Najprv sa pohybovalo v okolí 19,20 USD a následne vystrelilo aj nad 20 USD. Potom však postupne klesalo.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1337,1 USD, čo bolo o 27,1 USD viac ako predminulý týždeň.

Cena striebra bola na úrovni 19,67 USD, čo bolo o 92 centov viac ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne klesol na úroveň 1 ku 67,98 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo relatívne viac ako zlatu.

HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 235,13 a klesol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 95,76 a ten stúpal.

Dianie na trhu

Krátkodobá predikcia z minulého týždňa nevyšla. Sníval som o tom, že ceny pôjdu dole. Naopak posilnili. Zmenila sa však situácia z hľadiska dopytu a ponuky? Ani moc nie. Spotová cena bola nižšia ako cena na futures. Market makri mohli zarobiť na tom, že nakupovali a naskladňovali kov koncom týždňa za približne 1337 USD, pričom voči naskladnenému kovu predávali futures, ktoré sa obchodovali v danom čase v okolí 1340 USD, t.j. približne 1 % zisk p.a..

Nie zlé v dnešnom svete minimálnych úrokových sadzieb. Čo to hovorí o trhu? Hovorí to o tom, že špekulanti nakupovali futures (na páku) a tlačili cenu na tomto trhu hore. Na fyzickom trhu bolo zároveň dosť zlata v ponuke. Market makri ho nemali problém zjavne zohnať a preto naskladňovali.

Ak by bol na trhu stres, videli by sme opačnú situáciu. Market makri by ho nevedeli získať. Spot by rástol viac ako futures (mali by sme backwardáciu). Z hľadiska dopytu a ponuky máme však normálnu situáciu. O danej dynamike trhu píšem inak detailnejšie vo svojej novej knihe.

Cena minulý týždeň teda stúpala špekulatívne a zjavne kvôli FEDu, ktorý sa zatiaľ nerozhodol zvyšovať úrokové miery. Striebro bolo na tom v princípe rovnako s tým rozdielom, že na trhu je k dispozícií relatívne viac kovu ako pri zlate.

Výhľad

Strednodobý výhľad je z pohľadu fundamentov skôr nastavený na mierny nárast cien zlata. Mali sme pred dvoma týždňami pekne vyrovnaný trh, s tým, že sa sem tam posúval do stresového pásma, čo dáva predpoklad pre rast. Teraz je však trh opätovne mierne prekúpený.

Preto zatiaľ hovoríme len o miernom náraste cien. Z krátkodobého hľadiska jedného dvoch týždňov sa môže udiať hocičo, avšak opätovne by som si stavil skôr na pokles cien ako na ich výrazný rast, ktorý očakávajú mnohí malí investori do zlata a striebra.

Čo sa týka striebra, to je prekúpené omnoho viac ako zlato. Je v contangu (futures > spot) už dlhšiu dobu ako zlato. Strednodobo pokles cien. Krátkodobo by som si stavil rovnako skôr na pokles cien.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.