Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.09.2016, 16:12

Koniec jednej éry. BlackBerry ukončí výrobu a vývoj vlastných telefónov

Firma dnes uviedla, že sa zameria na softvér a služby, zatiaľ čo celý vývoj hardvéru presunie na externé firmy.

Koniec jednej éry. BlackBerry ukončí výrobu a vývoj vlastných telefónov
Zdroj: Reuters

Kanadská spoločnosť BlackBerry opúšťa vývoj a výrobu inteligentných telefónov, teda odvetví, v ktorom patrila medzi priekopníkov. Akcie podniku, ktorý bol kedysi najväčším výrobcom smartfónov na svete, na správu zareagovali silným rastom. Firma súčasne oznámila, že v druhom fiškálnom štvrťroku vykázala čistú stratu 372 miliónov dolárov (331,5 milióna eur).

V rovnakom období minulého roka firma hospodárila so ziskom 51 miliónov dolárov (45,5 milióna eur). Za tohtoročnou stratou sú hlavne náklady na reštrukturalizáciu. Tržby sa za tri mesiace do konca augusta znížili na 334 miliónov dolárov (298 milióna eur) z vlaňajších 490 miliónov dolárov (437 milióna eur).

Generálny riaditeľ BlackBerry John Chen chce firmu zamerať na softvér, ktorý používajú podniky a vlády na správu svojich mobilných zariadení. Už skôr presunul na externú firmu výrobu prístrojov a ukončil vlastný operačný systém BlackBerry, ktorý v najnovších dvoch prístrojoch nahradil systém Android.

Firma uviedla, že už uzavrela prvú veľkú licenčnú zmluvu s indonézskou spoločnosťou BB Merah Putih. Tá bude vyrábať, distribuovať a propagovať jej značkové prístroje v Indonézii.

Spoločnosť BlackBerry sa pôvodne volala Research In Motion a bola so svojimi prístrojmi priekopníkom v odvetví inteligentných telefónov. Jej prístroje mali v obľube najmä manažéri. Neskôr ale firma začala na trhu zaostávať za prístrojmi s operačným systémom Android a za telefónmi iPhone od americkej spoločnosti Apple.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.