Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2016, 17:20

Extrémne chudobných ubudlo, najviac ich je v subsaharskej Afrike

Konštatuje to svetová banka vo svojej najnovšej správe.

Extrémne chudobných ubudlo, najviac ich je v subsaharskej Afrike
Zdroj: Reuters

Extrémna chudoba vo svete sa síce znížila, jej úplné odstránenie ale ohrozuje rastúca ekonomická nerovnosť. Svetová banka (SB) vo svojej najnovšej správe uvádza, že v roku 2013 malo približne 767 miliónov ľudí príjem nižší ako 1,90 dolára (1,7 eur) na deň. Takmer polovica z týchto ľudí pochádzala zo subsaharskej Afriky.

Napriek spomaleniu globálneho ekonomického rastu sa extrémna chudoba vo svete v priebehu roka znížila o 12 percent, čo pomohlo viac než 100 miliónom ľudí, uviedla Svetová banka.

Ústup chudoby napriek slabej ekonomike

Podľa správy, ktorá bola publikovaná pred každoročným zasadnutím Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky vo Washingtone, je "extrémna chudoba vo svete na ústupe, aj keď globálna ekonomika zostáva slabá".

V dlhodobom horizonte je pokles chudoby ešte výraznejší. Od roku 1990, kedy žili pod hranicou chudoby cez dve miliardy ľudí, počet najviac ekonomicky znevýhodnených klesol o viac ako polovicu.

Bohatí bohatli rýchlejšie

Svetová banka si dala za cieľ do roku 2030 odstrániť extrémnu chudobu. Teraz však upozorňuje, že ak sa zároveň nebude riešiť ekonomická nerovnosť, tak je tento cieľ nedosiahnuteľný. "Posolstvo je jasné: dokážeme to len za predpokladu, že rast pomôže tým najchudobnejším. K tomu je potrebné, aby sme sa zamerali na nerovnosť" uviedol Kim.

Medzi rokom 2008 a 2013 sa príjem najbohatších 60 percent ľudí zvyšoval rýchlejšie ako príjem najchudobnejších 40 percent vo viac ako polovici z 84 krajín, ktorými sa správa Svetovej banky zaoberá.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.