Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2016, 22:00

Trumpova kontroverzná nadácia porušila zákon, zakázali jej prijímať peniaze

Médiá Trumpa obviňujú, že z peňazí fondu financoval splácanie vlastných dlhov.

Trumpova kontroverzná nadácia porušila zákon, zakázali jej prijímať peniaze
Zdroj: Reuters

Úrady amerického štátu New York zakázali kontroverznému dobročinnému fondu republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa prijímať peniaze od darcov. Dôvodom je fakt, že fond nie je v štáte registrovaný, uviedla dnes agentúra Reuters.

Úrad newyorského generálneho prokurátora odoslal v piatok republikánskemu miliardárovi list nariaďujúci okamžité zastavenie výberu príspevkov od darcov na území štátu. V opačnom prípade to "bude považované za pokračovanie podvodov na obyvateľoch štátu New York", uvádza sa v liste.

Pre Trumpa, ktorý od prvej prezidentskej debaty s demokratickou sokyňou Hillary Clintonovou čelí problémom kvôli urážkam na adresu bývalej víťazky súťaže Miss Universe či neochote zverejniť daňové priznanie, ide o ďalšiu patáliu potenciálne ohrozujúcu jeho pozíciu v boji o Biely dom.

Jeho fond sa dostal do centra záujmu americkej verejnosti po tom, čo denník The Washington Post pred dvoma týždňami informoval o tom, že údajne používa dary z fondu pre vlastné potreby.

Prostriedky z fondu Donald J. Trump Foundation mu podľa washingtonského listu napríklad poslúžili napríklad k tomu, aby v roku 2007 zaplatil pokutu za svoj floridský hotel Mar-a-Largo vo výške 120 000 dolárov za to, že stožiar stojaci pri hoteli takmer dvojnásobne prevyšoval povolenú výšku. Trump namiesto pokuty poukázal o niečo vyššiu sumu z fondu do nadácie vojnových veteránov, na čom sa dohodol s floridskými úradmi.

Tri roky potom urovnal 158 000 dolármi z fondu spor s hráčom golfu, ktorý sa domáhal výhry v dobročinnom turnaji na Trumpovom ihrisku a hrozil žalobou.

Informácie teraz preveruje daňový úrad, ktorý môže magnáta prinútiť nahradiť fondu všetky peniaze, ktoré použil pre vlastnú potrebu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.