Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2016, 12:02

Nórska vláda napumpuje do ekonomiky miliardy. Vo volebnom roku

Severskú krajinu ťažko zasiahli nízke ceny ropy, nezamestnanosť je najvyššia za 20 rokov.

Nórska vláda napumpuje do ekonomiky miliardy. Vo volebnom roku
Zdroj: Reuters

Nórska vláda chce v budúcom roku, ktorý je rokom volebným, použiť viac peňazí zo štátneho dôchodkového fondu. Vynaložiť sa chystá 225,6 miliardy nórskych korún (25 miliárd eur), čo bude nový rekord a zároveň asi tri percentá objemu fondu. Vyplýva to z návrhu rozpočtu, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters.

Nórsko do fondu prevádza zisky z predaja ropy. Zvýšením výdavkov chce vláda vo volebnom roku podporiť hospodársky rast a znížiť nezamestnanosť. Pokles cien ropy a s tým súvisiaci prepad investícií do ťažby od roku 2014 spomalil ekonomický rast Nórska na sedemročné minimum. Nezamestnanosť potom vzrástla najviac za 20 rokov.

Stámiliardový fond

Nórsky štátny fond má teraz k dispozícii približne 7,1 bilióna nórskych korún (790 miliárd eur). "Musíme vytvoriť nové pracovné miesta, nové príležitosti. Zlatý vek ropného priemyslu je za nami. Bude to náročné," povedal verejnoprávnej televízii NRK minister financií Siv Jensen. Tento rok má fond vynaložiť asi 2,8 percenta celkového objemu, respektíve 205,6 miliardy nórskych korún (22,87 miliardy eur).

Vláda premiérky Erny Solbergovej navrhuje na boj s rastúcou nezamestnanosťou opatrenia za štyri miliardy nórskych korún. Miera nezamestnanosti v Nórsku teraz dosahuje asi päť percent. Plán sa zameria na regióny na juhu a západe krajiny, ktoré ťažko postihol útlm ropného priemyslu.

Zložité rokovania 

Menšinovú nórsku vládu teraz čakajú zložité rokovania o rozpočte s ďalšími dvoma parlamentnými stranami, liberálnou stranou a kresťanskými demokratmi. Schválenie rozpočtu totiž bude závisieť na ich podpore.

Pôvodne ropný fond zmenil v roku 2006 názov na Statens pensjonsfond - Utland, teda štátny dôchodkový fond. Vlastní asi 1,3 percenta všetkých akcií firiem, s ktorými sa obchoduje na svetových trhoch. Podiely má v zhruba 9050 podnikoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.