Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2016, 14:26

Druhý najsilnejší výpad proti silnej korune. Česká národná banka kúpila eurá za 28 miliárd

Česká centrálna banka pokračuje v intervenciách proti českej korune.

Druhý najsilnejší výpad proti silnej korune. Česká národná banka kúpila eurá za 28 miliárd
Zdroj: cnb.cz

Česká národná banka v auguste pokračovala v intervenciách proti silnejúcej korune, keď na devízovom trhu utratila 28,6 miliardy korún (1,05 miliardy eur) za nákup eur. Ide tento rok o druhý najvyšší objem za jeden mesiac. Vyplýva to z údajov o devízových obchodoch, ktoré dnes ČNB zverejnila. Viac tento rok utratila ČNB za intervencie len v januári, keď nakúpila eurá za 58,2 miliardy korún (2,15 miliardy eur).

Režim devízových intervencií centrálna banka začala v novembri 2013 s cieľom oslabiť korunu a držať jej kurz blízko 27 českých korún za euro. Od tej doby do konca tohto augusta intervenovala v objeme zhruba 592 miliárd korún (22 miliárd eur).

Centrálna banka začala intervencie v novembri 2013 nákupom eur za zhruba 200 miliárd korún. Ďalšie intervencie prišla vlani v júli, kedy ČNB kúpila viac ako miliardu eur za zhruba 28 miliárd korún. Potom v auguste nakúpila eurá  za zhruba 100 miliárd korún a v septembri za 63 miliárd korún.

Od novembra do februára bola ČNB každý mesiac na trhu aktívna a kúpila eura za ďalších 126 miliárd korún. Po marcovej prestávke sa ČNB na devízový trh vrátila znovu v apríli, kedy intervenovala za takmer 11 miliárd korún, a v intervenciách pokračovala aj v ďalších mesiacoch.

Banková rada ČNB na konci septembra zopakovala, že ako pravdepodobný termín ukončenia režimu devízových intervencií vidí polovicu roku 2017. Rada zároveň uviedla, že kurzový záväzok neukončí skôr ako v druhom štvrťroku 2017.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.