Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2016, 15:01

V Mjanmarsku vykopali gigantický balvan nefritu, váži až 175 ton

Obrovský kameň je dlhý 5,8 metra a vysoký 4,3 metra. Jeho odhadovaná cena je 170 miliónov dolárov.

V Mjanmarsku vykopali gigantický balvan nefritu, váži až 175 ton
Zdroj: youtube

Kameň objavili v bani v štáte Kačin na severe Mjanmarska. Robotníci pri hľadaní vzácnych kameňov narazili na skalu a keď ju odkryli, zistili, že je to obrovský nefrit. Kameň zatiaľ nemá svoju typickú zelenú farbu, tú získa až po očistení.

Štyridsaťštyriročný baník Sao Min uviedol, že nález pre nich bol ako výhra v lotérii. Následne ale dodal, že kameň patrí štátu. "Je to na počesť našich vodcov," uviedol.

Miestny politik U Tint Soe povedal, že kameň je veľký ako dve chyže. Jeho nález označil za darček občanom.

Kameň s najväčšou pravdepodobnosťou skončí v Číne, kam väčšina mjanmarského nefritu mieri. Číňania si nefrit cenia viac ako zlato a pripisujú mu liečivé účinky. Veria, že zelený drahokam napomáha detoxikácii organizmu, liečeniu zápalov obličiek alebo močových ciest a utišuje nervy a žiaľ.

V Číne sa tiež nachádza vôbec najväčší nefrit sveta, ktorý váži 260 ton a je z neho vyrezaná socha Budhu. Mjanmarsko patrí k najväčším producentom nefritu na svete. Ročne ho vyprodukuje za 50 miliárd dolárov, čo je polovica HDP krajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.