Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2016, 10:56

Chystá sa megabiznis za desiatky miliárd. Vznikne z neho tabakový gigant

Spojením podnikov by vznikla najväčšia verejne obchodovaná tabaková firma na svete z hľadiska obratu aj prevádzkového zisku.

Chystá sa megabiznis za desiatky miliárd. Vznikne z neho tabakový gigant
Zdroj: Reuters

Britská tabaková spoločnosť British American Tobacco (BAT) podala ponuku na úplné prevzatie amerického výrobcu cigariet Reynolds American za 47 miliárd dolárov. Oznámila to dnes BAT, ktorá už vo firme Reynolds American vlastní zhruba 42 percent akcií.

Fúzia by spojila niektoré popredné cigaretové značky, ako sú Rothmans, Dunhill, Camel, Lucky Strike či Pall Mall. BAT chce za zvyšných 58 percent akcií firmy Reynolds, ktoré doteraz nevlastní, zaplatiť zhruba 20 miliárd dolárov v hotovosti a ďalších 27 miliárd dolárov vo svojich akciách, napísala agentúra Reuters.

Ponuka ohodnocuje každú akciu spoločnosti Reynolds na 56,50 dolára. Zahŕňa tak prémiu 20 percent ku štvrtkovej záverečnej cene týchto akcií na burze. Celú firmu Reynolds oceňuje ponuka na viac ako 81 miliárd dolárov, upozornil denník The Wall Street Journal.

BAT je akcionárom spoločnosti Reynolds od roku 2004. Úplné spojenie podnikov označila britská firma za "logický vývoj". Odhadla, že fúzia prinesie úspory 400 miliónov dolárov.

Zlúčená skupina by mala na poste najväčšej verejne obchodovanej tabakovej spoločnosti sveta vystriedať konkurenta Philip Morris International. Mala by sa stať tiež jednotkou na trhu v Spojených štátoch, kde teraz firme Reynolds patrí druhá priečka za konkurentom Philip Morris USA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.