Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2016, 18:41

Je to oficiálne. Kazachstan začal dobývať ropu a plyn z obrieho poľa

Kazachstan plánuje z poľa ťažiť 1,5 milióna barelov denne.

Je to oficiálne. Kazachstan začal dobývať ropu a plyn z obrieho poľa
Zdroj: Reuters

V Kazachstane bola dnes oficiálne zahájená ťažba ropy a plynu z gigantického poľa Kašagan. Do konca budúceho roka by ťažba v tejto oblasti mohla dosiahnuť 370-tisíc barelov denne a postupne vzrásť až na 1,5 milióna barelov denne, uviedol spravodajský server franceinter.fr. Pole Kašagan je jedným z najväčších objavených ropných polí za niekoľko desaťročí.

V Spojených štátoch ťažba ropy vlani predstavovala približne deväť miliónov barelov denne.

Nákladný rozvoj ťažby

Prvá ťažba z kašaganského poľa začala už v roku 2013. Krátko po začatí však bola kvôli technickým problémom zastavená. Znovu bola obnovená minulý týždeň, oficiálne však bola zahájená až dnes. Začiatok ťažby tak prepásol dobu, keď boli ceny ropy rekordné. Gigantický projekt rozvoja ťažby zatiaľ stál okolo 55 miliárd dolárov (50,5 miliardy eur).

Kazachstan už skôr uviedol, že očakáva, že v októbri bude ťažba predstavovať približne 75-tisíc barelov denne. Do konca roka by mala stúpnuť na 150-tisíc až 180-tisíc barelov denne, uviedla agentúra Reuters.

Od roku 1968

Kazachstan drží v poli podiel 16,88 percenta prostredníctvom firmy KMG Kashagan, ktorá je dcérskou spoločnosťou KazMunaiGaz. Ďalšími podielnikmi sú firmy Eni, Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, Total, čínska CNPC a japonská Inpex.

Kašagan je najväčším ropným poľom objaveným od roku 1968. Jeho celkové zásoby sa odhadujú na 35 miliárd barelov ropy, z toho až 13 miliárd je v súčasnosť možné vyťažiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.