24.10.2016, 00:00

Krúpa urobil minerálkový obchod roka

Slovenský milionár prikúpil k Ondrášovke producenta Korunnej. V Česku je už dvojkou na trhu.

Pavol Krúpa
Zdroj: Pavol Funtál

Pred štyrmi rokmi ohlásil slovenský finančník Pavol Krúpa zo skupiny Arca Capital plány skupovať menších hráčov na českom trhu s minerálkami a vybudovať tak u našich západných susedov protiváhu suverénnemu lídrovi – Karlovarským minerálnym vodám. Arca sa chcela stať trhovou dvojkou a najnovšia akvizícia finančníkov ich na túto pozíciu posúva. „Kúpili sme výrobcu minerálok Korunnej. Došlo k vytvoreniu silného subjektu s pozíciou dvojky na trhu balených minerálnych vôd v Česku s trhovým podielom okolo 25 percent,“ hovorí pre HN šéf česko-slovenskej investičnej skupiny Arca Capital Pavol Krúpa.

Rozšíria portfólio značiek
Firmu Karlovarská Korunní získala investičná skupina od holdingu Alphaduct finančníka Vladimíra Komára. Tradičný výrobca minerálnych vôd s tržbami okolo 15 miliónov eur na trhu bojoval o marže i o pozície v obchodných sieťach. Komár preto dlhšiu dobu avizoval, že značka je na predaj. V minulosti však jeho vyjednávania s Arcou niekoľkokrát stroskotali. Dôvodom bola cena. Výšku transakcie ani jedna zo strán nezverejnila. Odhady na trhu však hovoria o sume okolo 7,4 milióna eur.

Slovenský biznismen už v Česku vlastní minerálnu vodu Ondrášovka. Tá vznikla rozčlenením spoločnosti Marila Balírny. Krúpa ju kúpil v roku 2007 od kontroverzného českého podnikateľa Tomáša Pitra spájaného s podsvetím. Šlo však o dobrý obchod, pretože po predaji divízie kávy a pečiva si Arca minerálku ponechala.

Ondrášovka patrí k jednej z najhodnotnejších firiem v Krúpovom portfóliu. Značku Korunní zastreší novo sa formujúca spoločnosť Ondrášovka Holding, čím vznikne významná nápojová skupina s ročným obratom blížiacim sa k 30 miliónom eur. Do nápojového portfólia Pavla Krúpu a jeho spoločníkov patrí ešte mi

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.