Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2016, 19:27

Berte si príklad z Grécka, uviedol Obama. Vyzdvihol výšku príspevkov do NATO

Dosluhujúci americký prezident je na návšteve Atén.

Berte si príklad z Grécka, uviedol Obama. Vyzdvihol výšku príspevkov do NATO
Zdroj: Reuters

Americký prezident Barack Obama uistil Grékov o tom, že Spojené štáty považujú Severoatlantickú alianciu za základný kameň svojej vlastnej bezpečnosti a záväzok Washingtonu voči aliancii je neochvejný, napísala agentúra AP. Dosluhujúci šéf Bieleho domu to povedal na návšteve Grécka počas spoločnej tlačovej konferencie s tamojším premiérom Alexisom Tsiprasom.

Čerstvo zvolený Obamov nástupca Donald Trump počas svojej predvolebnej kampane trval na tom, že postoj USA k NATO sa musí prehodnotiť, pripomenula AP. Ponosoval sa tiež na to, že podiel Washingtonu, ktorý v aliancii platí, nie je spravodlivý.

Pevné vzťahy

Obama na brífingu v Grécku zdôraznil, že pevné vzťahy medzi Washingtonom a Aténami na úrovni NATO patria medzi tie najdôležitejšie. Obama obzvlášť pochválil Grécko za jeho finančné príspevky do NATO. Predovšetkým vyzdvihol fakt, že ako jeden z piatich členských štátov NATO sa Grécko zaviazalo vynakladať na obranu najmenej dve percentá svojho hrubého domáceho produktu.

Grécko splnilo toto kritérium aj napriek ťažkým časom, pokračoval Obama. Pokiaľ to zvládne Grécko, mali by to podľa Obamu zvládnuť všetci členovia aliancie.

Iná politika EÚ

Premiér Tsipras zhodnotil, že americká ekonomika si počínala v uplynulých rokoch lepšie než tá európska. Dôvodom bolo podľa Tsiprasa to, že prezident Obamu sa rozhodol pre politiku orientovanú na rast zamestnanosti, pričom Európa sa zameriavala na úsporné opatrenia.

I keď sa niektorí Američania môžu od finančnej krízy v roku 2008 ponosovať na nedostatočný ekonomický rast, Tsipras namietal, že Spojené štáty zažili "pôsobivý" rast, zatiaľ čo európske ekonomiky uviazli v "stagnácii". Grécko podľa predsedu vlády pomaly, ale isto znižuje nezamestnanosť a obnovuje dôveru v národné hospodárstvo.

Prvá zastávka Obamu

Na stretnutí s gréckym prezidentom Prokopisom Pavlopoulosom zhodnotil Obama svoju návštevu kolísky demokracie ako veľmi dôležitú. Grécka hlava štátu Obamu v úvode stretnutia uistila, že Spojené štáty majú všetky dôvody na to, aby sa tešili zo silnej a prosperujúce Európy. Doplnil, že Grécko je Európskej únii zaviazané.

Grécka metropola Atény je prvou zastávkou na Obamovej poslednej zahraničnej ceste vo funkcii šéfa Bieleho domu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.