Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2016, 00:00

Trumpovou prioritou sú nižšie dane

Skresanie byrokracie a zvyšovanie zamestnanosti. To ponúka Američanom novozvolený prezident.

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Zmes liberalizmu, populizmu, protekcionizmu. Tak experti označujú ekonomický program, ktorý postupne odhaľuje budúci americký prezident Donald Trump. Tento mix môže fungovať, ale nie do bodky, tvrdia analytici, ktorí v ňom vidia aj isté riziká.


HN vám ponúkajú základné body Trumpovho ekonomického programu.

1.Zníženie daní a byrokracie
Najpozitívnejšie hodnotia odborníci Trumpov zámer znížiť a zjednodušiť dane. Firmám ich plánuje zosekať z 38 na 15 percent, čím chce biznismenov motivovať, aby neutekali za hranice a dávali prácu ľuďom doma.

Úľavy by mali dostať aj bežní Američania. Tí nízkopríjmoví s ročným príjmom do 25-tisíc dolárov by neplatili žiadnu daň. Jednoduchšie dane a odpočítateľné položky by uľahčili život aj strednej vrstve a bohatým.

Kritici však tvrdia, že ušetria najmä bohatí ľudia a nižšie dane zvýšia deficit štátneho rozpočtu. „Deficit môže vzniknúť, ale predpokladom je nahradiť pokles daňových príjmov na hlavu zvýšením počtu daňových subjektov cez tvorbu nových pracovných miest,“ vysvetľuje Trumpovú logiku Pavel Drahotský, riaditeľ Saxo Bank.

2.Skresanie byr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.