Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2016, 15:28

Ukrajina musí splniť podmienky MMF, aby získala ďalšie peniaze

Splátka predstavuje 1,3 miliardy dolárov.

Ukrajina musí splniť podmienky MMF, aby získala ďalšie peniaze
Zdroj: Reuters

Ukrajina musí schváliť vhodný rozpočet na rok 2017 a zintenzívniť boj proti korupcii, aby si zaistila ďalšie peniaze zo sľúbeného úveru 17,5 miliardy dolárov (16,32 miliárd eur) od Medzinárodného menového fondu. Uviedol to MMF po dokončení svojej misie v Kyjeve.

Šéfka ukrajinskej centrálnej banky Valerija Hontarevová na začiatku tohto mesiaca v rozhovore s agentúrou Reuters varovala, že Ukrajine hrozí, že nedostane v tomto roku ďalšiu splátku zo sľúbeného úveru, pretože parlament nie je ochotný schváliť reformy. Splátka má činiť 1,3 miliardy dolárov.

Dobrý program

Podľa MMF Ukrajina urobila dobrý pokrok. Predstavitelia krajiny však potrebujú nejaký čas, aby zaistili strednodobú fiškálnu udržateľnosť, finančnú stabilitu a boj s korupciou. Na zozname odporúčaní MMF uvádza zavedenie daňovej a dôchodkovej reformy, teda legislatívne zmeny, ktoré nepodporujú opozičné parlamentné strany.

Po proeurópskom povstaní na prelome rokov 2013/2014 ukrajinskí predstavitelia sľúbili, že zmodernizujú hospodárstvo a vykorenia korupciu výmenou za pôžičku od MMF a ďalších západných podporovateľov.

Databáza priznaní 

MMF privítal nedávne spustenie databázy majetkových priznaní štátnych úradníkov, ktorá je dobrým krokom k zlepšeniu transparentnosti. Stále toho však zostáva veľa urobiť. Zatiaľ sa podľa fondu okrem iného nepodarilo predložiť hmatateľné výsledky v trestnom stíhaní a usvedčení skorumpovaných úradníkov na vysokej úrovni.

Štvorročný úverový program pre Ukrajinu za 17,5 miliardy dolárov schválil fond vlani v marci. Krajina doteraz dostala zhruba polovicu sľúbené sumy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.