Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2016, 11:30

V Česku chystajú zmenu v osobných bankrotoch, život dlžníkov sa zjednoduší

V Česku chystajú zmenu v osobných bankrotoch, život dlžníkov sa zjednoduší
Zdroj: Dreamstime

České ministerstvo spravodlivosti pripravuje zmenu v legislatíve osobných bankrotov. Tá by mala uľahčiť život tým, ktorí si požičali, naopak, postavenie veriteľov bude horšie. Informoval o tom server iDNES.cz.

Zásadnou zmenou je koniec istoty výnosu najmenej 30 percent z dlhov pre veriteľa. Ministerstvo to vysvetľuje tým, že zadlženosť ľudí sa stále zvyšuje. Ako uviedol minister spravodlivosti Robert Pelikán, existuje veľké množstvo ľudí, ktorí v dôsledku 30-percentnej hranice na oddlženie nedosiahnu, a to aj bez vlastnej viny. "Poctiví dlžníci by mali mať možnosť svoje dlhy splatiť. V žiadnom prípade tu ale nejde o dlhovú amnestiu," povedal.

Nedostupná méta

Podľa návrhu by tak mala padnúť hranica 30 percent, ktorú má v súčasnosti dlžník na povolenie osobného bankrotu zaplatiť počas piatich rokov a po ktorej je bez záväzkov. Táto méta je pre viacerých ľudí nedostupná, najmä v prípade, keď neriešili nesplácanie svojich dlhov včas, alebo sa dostali do rúk úžerníkov, ktorým musia zaplatiť oveľa viac na úrokoch, než za vlastný dlh.

"Návrh predkladá sanačné riešenie úpadku pre všetkých dlžníkov, ktorí sú schopní zo svojich príjmov pravidelne uhrádzať aspoň náklady insolvenčného konania a ktorí sú zároveň ochotní snažiť sa o čo najvyššie uspokojenie pohľadávok svojich veriteľov pod dohľadom insolvenčného súdu a insolvenčného správcu," uviedlo ministerstvo.

Neúspešné exekúcie

Veľkou zmenou je aj rozdelenie oddlženia do troch kategórií podľa toho, koľko je dlžník schopný zaplatiť. Ak napríklad viac než 50 percent, bankrot sa skráti na tri roky. Druhý variant je rovnaký ako ten súčasný: najmenej 30 percent počas piatich rokov. Posledná a pravdepodobne najspornejšia je 7-ročná lehota splácania, keď limit čiastky na splatenie stanovený nie je. Stačiť bude len to, že na strane dlžníka bude ochota platiť svoje dlhy.

Dá sa ale očakávať, že novela bude pod veľkým tlakom najmä zo strany bánk a poskytovateľov pôžičiek. Výrazne totiž znižuje objem peňazí, ku ktorému sa môžu v osobných bankrotoch dostať. Ministerstvo ale tvrdí, že by sa tak mal proces oddlženia zlepšiť.

Ministerstvo spravodlivosti súčasne upozorňuje, že rastie neúspešnosť vymáhania dlhov prostredníctvom exekúcií, pretože v prípade vysoko zadlžených ľudí exekútori už nemajú čo brať. Hovorí preto o dlhovej pasci, keď dlhy vrátane príslušenstva rastú rýchlejšie, ako sú dlžníci schopní ich splácať zo svojho majetku a svojich príjmov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.