Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2016, 07:40

Piloti Lufthansy vstúpili do štrajku, spoločnosť ruší stovky letov

Lufthansa dnes kvôli štrajku zruší prakticky polovicu svojich liniek.

Piloti Lufthansy vstúpili do štrajku, spoločnosť ruší stovky letov
Zdroj: Reuters

Piloti nemeckých aeroliniek Lufthansa vstúpili o polnoci do dvojdňového štrajku. Protestom, ktorý je už štrnástym za posledného dva a pol roka, si chcú vynútiť zvýšenie platov o 22 percent. Štrajk sa podľa spoločnosti dnes dotkne približne 100 000 cestujúcich, Lufthansa zruší takmer 900 letov.

Odborový zväz Vereinigung Cockpit (VC) vyzval viac ako 5000 pilotov k štrajku kvôli tomu, že im posledných päť rokov nerástli platy. Odbory, podľa ktorých za tú dobu najväčšie nemecké aerolinky zarobili okolo päť miliárd eur, požadujú výrazné zvýšenie platov pilotov. Vedenie spoločnosti to odmieta. Štrajku sa v utorok snažilo ešte zabrániť, nemecké súdy ale odmietli vydať predbežné opatrenie. Piloti potom pôvodný 24-hodinový štrajk predĺžili o jeden deň.

Lufthansa dnes kvôli štrajku zruší prakticky polovicu svojich liniek. Spoločnosť síce uviedla, že uskutoční 2124 letov. V tomto čísle sú ale započítané aj lety spoločností ako Austrian Airlines, Brussels Airlines alebo Swiss, ktoré spadajú pod koncern Lufthansy. Samotná Lufthansa normálne vypraví asi 1800 letov denne. Dnes ich musela 876 zrušiť, 51 z nich sú medzikontinentálne lety.

Štrajk v utorok postihol aj niekoľko desiatok spojení nízkonákladovej divízie Lufthansy Eurowings.

Protesty pilotov Lufthansy prijímala v minulosti veľká časť nemeckej verejnosti s nevôľou, okrem iného kvôli výške platov, ktoré piloti už dnes majú. Nástupný plat pilotov u Lufthansy je aj s príplatkami 73 000 eur ročne, piloti na vrchole kariéry zarábajú s príplatkami až 255 000 eur ročne. Priemerný ročný plat sa pritom v Nemecku pohybuje okolo 32 650 eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.