Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2016, 15:55

Banky dostali odklad na prísnejšie hypotéky

Banky dostali odklad na prísnejšie hypotéky
Zdroj: Dreamstime

Od nového roka mali platiť prísnejšie pravidlá na poskytovanie hypoték aj spotrebných úverov. Odporúčania Národnej banky Slovenska však nezmenia trh od začiatku januára.

Budú rozfázované na niekoľko štvrťrokov. Banky tak po rokovaniach s regulátorom dostali čas na prípravu prísnejších pravidiel, tvrdí Národná banka Slovenska vo svoje najnovšej správe o finančnej stabilite.

Konkrétne na obmedzenie 80 percentných hypoték na 50 percentný strop z objemu všetkých úverov budú mať banky čas nabiehať od marca budúceho roka. Na 40 percentný strop pôjdu od júla.

Požiadavky na finančnú rezerva 20 percent pri spotrebných úveroch budú tiež rozfázované od marca budúceho roka, keď bude rezerva len päťpercentná, až do polovice 2018, kedy bude musieť byť na úrovni 20 percent.

Riziká na obzore
Národná banka skonštatovala, že vo finančnom sektore na Slovensku vidí viaceré riziká. „Objemy úverov na bývanie aj spotrebiteľských pôžičiek stále rastú dvojciferne, čo radí Slovensko na čelo EÚ,“ upozorňuje Vladimír Dvořáček, výkonný riaditeľ dohľadu nad finančným trhom v NBS.

Nárast pri spotrebákoch bol k septembru o 14,1 percenta, čo je druhý najrýchlejší rast v EÚ a hypotéky rástli o 13,8 percenta. To je dokonca najviac v únii. Požičiavanie sa zrýchľovalo najmä kvôli kvôli legislatíve z marca tohto roka, ktorá umožnila lacnejšie refinancovanie hypotéky, ale aj kvôli ultra nízkym úrokom.

Aj preto je ohrozená ziskovosť bánk. „Tá by klesla k septembru o osem percent, ak by banky nemali jednorázový príjem z predaja Visa Europe,“ dodáva Marek Ličák, riaditeľ odboru politiky obozretnosti na makroúrovni v NBS.

Navyše centrálna banka varuje, že v budúcom roku bude pokles zisku bánk pokračovať a bude výraznejší. „V priebehu troch rokov môže klesnúť ziskovosť až o 50 percent a postihne najmä menšie banky,“ tvrdí Ličák.

Viac kapitálu doma
Regulátor preto upozorňuje banky, aby zmenili čo najskôr svoju dividendovú politiku, aby si v budúcnosti vedeli ustrážiť kapitálovú primeranosť. Kapitálová primeranosť bánk je zatiaľ silná na úrovni 17 percent. Jej rast sa však spomalil, lebo banky posielajú až 75 percent kapitálu vo forme dividend do zahraničia.

„Vieme tomu zabrániť tak, že budeme navyšovať kapitálové požiadavky na vlastný kapitál. Zvýšili sme napríklad proticyklický vankúš z nula na pol percenta,“ dodáva Dvořáček.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.