Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2016, 00:00

Slováci objavujú Airbnb a začínajú na tom zarábať

Slováci objavujú Airbnb a začínajú na tom zarábať
Zdroj: Reuters

Začal prenajímať byt v centre Bratislavy, lebo mu vypadol dlhodobý podnájomník. Zistil, že v sezóne dokázal na aplikácii Airbnb zarobiť mesačne takmer dvakrát toľko ako predtým. „Hostí musíte uvítať, potom po nich poupratovať, vyprať,“ hovorí o službe Michal, ktorého celé meno máme v redakcii. Počet turistov, ktorí si nocľah hľadajú cez službu Airbnb, rastie aj na Slovensku.

Analytici tvrdia, že táto služba zdieľanej ekonomiky v budúcnosti môže vplývať aj na ceny prenájmov. „Napríklad v Starom Meste, kde je možné systém najlepšie porovnať, sa cena nájomného v prípade najžiadanejšej kategórie – dvojizbového bytu, pohybuje v mesačnom nájme až do 1 140 eur. V prípade využitia systému nájmu cez Airbnb sa v priemere cena pohybuje na úrovni 1 300 až 1 350 eur so servisným poplatkom,“ ilustruje Peter Ondrovič, risk manažér realitnej spoločnosti Lexxus.

Cenový rozdiel zatiaľ nie je až taký silný, aby mal Airbnb v Bratislave zásadný vplyv na vývoj cien nehnuteľností a realitný trh s nájmom. V iných mestách sa to už deje. Airbnb uvádza, že počet ponúk ubytovania v Prahe sa zvýšil medziročne o 82 percent a cena bytov v českom hlavnom meste vzrástla aj vďaka službe v treťom štvrťroku o takmer pätinu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.