Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2016, 09:44

Topvar mení majiteľa. Pivný gigant za miliardy nakúpil vo východnej Európe

Topvar mení majiteľa. Pivný gigant za miliardy nakúpil vo východnej Európe
Zdroj: YouTube.com

Japonský pivovar Asahi Group Holdings sa dohodol na prevzatí Plzeňského Prazdroja, Topvaru a ďalších východoeurópskych značiek, ktoré celkovo za 7,3 miliardy eur kúpi od spoločnosti SABMiller.

Nákup východoeurópskych značiek je pre pivovar Asahi najväčšou akvizíciou v jeho doterajšej histórii, informovala dnes agentúra Reuters.

Predaj aktivít SABMiller v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku je súčasťou podmienok pre prevzatie podniku zo strany amerického pivovaru Anheuser-Busch InBev, ktoré bolo dokončené v októbri.

Do súčasného nákupu patria ešte poľské značky Tyskie a Lech, maďarský Dreher a rumunský Ursus.

Spoločnosť Asahi sa už v minulosti dohodla na prevzatí niektorých značiek SABMiller, ako je Peroni a Grolsch. Celkom za ne zaplatí 2,55 miliardy eur. Predaj týchto značiek bol tiež podmienkou pre prevzatie SABMiller.

Server IHNED.cz už v pondelok s odvolaním sa na zdroj blízky transakcii informoval, že spoločnosť Asahi predložila najvyššiu ponuku na východoeurópskej značky SABMiller. Lidovky.cz potom s odvolaním sa na zdroj blízky rokovaní uviedoli, že z hry o tieto značky vypadli investičná skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera aj skupina J&T vedená Patrikom Tkáčom.

AB InBev sa na prevzatí SABMiller dohodol vlani a transakciu v hodnote 79 miliárd libier dokončil v októbri. Upevnil si tak pozíciu najväčšieho svetového výrobcu piva. Nová spoločnosť má pod kontrolou zhruba 27 percent svetového trhu s pivom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.