Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2016, 15:07

Taliani chcú zachrániť najstaršiu banku sveta. Aj štátnymi peniazmi

Taliani chcú zachrániť najstaršiu banku sveta. Aj štátnymi peniazmi
Zdroj: Reuters

Talianska banka Monte Dei Paschi bude možno zachraňovaná aj zo štátnych peňazí, potvrdil to úradník talianskeho ministerstva financií pre britský denník Guardian. Táto problémová banka má čas do piatka zohnať na rekapitalizáciu svojich zlých úverov päť miliárd eur.

Ak ich nenájde u súkromných investorov, môže jej pomôcť štát. Odborníci odhadujú, že taká finančná injekcia by stála talianskych daňových poplatníkov od dvoch do štyroch miliárd eur a bola by proti pravidlám EÚ, ktoré zakazujú pomáhať bankám bez toho, aby najprv straty kryli akcionári.

Tretí najväčší finančný dom v Taliansku tlačí pri naháňaní kapitálu aj čas. Aj preto požiadala Európsku centrálnu banku o odklad rekapitalizácie z konca tohto roka do 20. januára budúceho roka. Banka vo Frankfurte to však odmietla. Následne sa akcie Monte Dei Paschi prepadli takmer o 10 percent.

Najstaršia talianska banka si však verí, že dodatočný kapitál dokáže zohnať na trhu od súkromných investorov napríklad výmenou dlhov za akcie banky. Ako o možnom investorovi sa hovorí o Katarskom štátnom investičnom fonde, ktorý by mal banke poskytnúť miliardu eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.