Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2016, 20:50

Volkswagen sa dohodol so Spojenými štátmi. Za emisie zaplatí mastné odškodné

Volkswagen sa dohodol so Spojenými štátmi. Za emisie zaplatí mastné odškodné
Zdroj: Reuters

Nemecká automobilka Volkswagen sa dohodla, že v Spojených štátoch zaplatí vyše 200 miliónov dolárov. Ide o kompenzáciu za emisie zo zhruba 80 000 áut s trojlitrovým naftovým motorom, ktoré majú zabudovaný softvér umožňujúci manipulovať s testami emisií. S odkazom na zdroj oboznámený so situáciou o tom dnes informovala agentúra Reuters.

Volkswagen sa už skôr dohodol, že v USA v rámci tohto škandálu zaplatí 2,7 miliardy dolárov za kompenzáciu emisií zo zhruba 475 000 vozidiel s dvojlitrovým naftovým motorom. Dnes sa v USA koná súdne pojednávanie, na ktorom má byť súd informovaný o pokroku rokovaní ohľadom automobilov s trojlitrovým motorom.

Súd už v novembri schválil dohodu ohľadom vozidiel s dvojlitrovým naftovým motorom v hodnote 14,7 miliardy dolárov. Väčšinu peňazí by mal Volkswagen vynaložiť na odkúpenie vozidiel a ďalšie kompenzácie majiteľom. Celkovo sa zatiaľ Volkswagen dohodol, že na urovnanie škandálu v USA vynaloží až 16,5 miliardy dolárov.

Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) vlani v septembri Volkswagen obvinila, že do vozidiel s naftovým motorom inštaloval softvér, ktorý pri testovaní emisií umožňuje skrývať vysoko nadlimitné hodnoty oxidov dusíka. Po celom svete sa škandál týka približne 11 miliónov naftových automobilov.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.