Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2016, 09:48

Spojené štáty vyšetrujú hypotekárnu krízu. Po Credit Suisse chcú miliardy dolárov

Banka takto vysokú čiastku zaplatiť odmieta.

Spojené štáty vyšetrujú hypotekárnu krízu. Po Credit Suisse chcú miliardy dolárov
Zdroj: Reuters

Americké ministerstvo spravodlivosti požaduje od švajčiarskej banky Credit Suisse 5-7 miliárd dolárov za ukončenie vyšetrovania jej praktík pri predaji hypotekárnych cenných papierov v čase pred svetovou finančnou krízou. Agentúre Reuters to v pondelok povedali zdroje oboznámené so situáciou. 

"Credit Suisse verí, že dosiahne lepšie riešenie," uviedol jeden zo zdrojov. Americká ministerka spravodlivosti Loretta Lynchová sa podľa ďalšieho zdroja minulý týždeň stretla s generálnym riaditeľom banky Tidjanom Thiamom, dohoda o riešení sporu by vraj mohla prísť už tento týždeň. Ak by však rokovania skrachovali, mohli by americké úrady banku zažalovať.

Predstavitelia Credit Suisse a ministerstva spravodlivosti sa k informáciám zdrojov Reuters odmietli vyjadriť.

Credit Suisse je jednou z mnohých finančných inštitúcií, ktoré americké úrady začali vyšetrovať kvôli praktikám pri predaji hypotekárnych cenných papierov pred vypuknutím svetovej finančnej krízy. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovali investorom zavádzajúce informácie o kvalite týchto cenných papierov.

Zdroj agentúry Reuters už skôr uviedol, že nemecká banková jednička Deutsche Bank by mohla tento týždeň uzavrieť s americkým ministerstvom spravodlivosti dohodu o urovnaní sporu okolo predaja hypotekárnych cenných papierov. Podľa zdroja by banka mohla v rámci urovnania zaplatiť oveľa menej ako 14 miliárd dolárov, ktoré Washington pôvodne požadoval.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.