Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2016, 11:27

Veľké banky dostali od Švajčiarov pokuty. Za kartelové dohody

Pokuty sa týkajú celkovo štyroch kartelových prípadov.

Veľké banky dostali od Švajčiarov pokuty. Za kartelové dohody
Zdroj: Reuters

Švajčiarsky protimonopolný úrad vymeral niekoľkých bankám z Európy a zo Spojených štátov pokuty v celkovej výške 99 miliónov švajčiarskych frankov (92,6 miliónov eur). Je to za kartel v oblasti úrokových sadzieb, oznámil dnes úrad na internetovej stránke švajčiarskej vlády.

Pokuty sa týkajú celkovo štyroch kartelových prípadov. Najvyššiu jednotlivú pokutu od úradu dostala americká banka JPMorgan, a to vo výške 33,9 milióna švajčiarskych frankov (31,8 miliónov eur).

Banka JPMorgan podľa úradu prevádzkovala v období od marca 2008 do júla 2009 kartel s britskou Royal Bank of Scotland (RBS) s cieľom ovplyvniť londýnsku medzibankovú sadzbu LIBOR pre švajčiarske franky. RBS sa pokute vyhla, pretože úrad o kartelovej dohode informovala.

Britská banka Barclays dostala pokutu 29,8 milióna frankov (27,8 miliónov eur) za kartel v oblasti finančných derivátov z úrokových sadzieb eura. Za tento kartel dostali menšie pokutu aj banky RBS a Société Générale. Medzi bankami pokutovanými za ďalšie dva kartely boli napríklad aj Credit Suisse, Citigroup a Deutsche Bank.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.