Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2016, 12:57

Schválené. Talianska vláda si môže požičať miliardy na podporu bánk

Všeobecne sa predpokladá, že vláda tento týždeň podnikne kroky k záchrane tretej najväčšej talianskej banky.

Schválené. Talianska vláda si môže požičať miliardy na podporu bánk
Zdroj: Reuters

Taliansky parlament dnes schválil požiadavku vlády, aby si mohla požičať až 20 miliárd eur na podporu bankového sektora. Všeobecne sa predpokladá, že vláda tento týždeň podnikne kroky k záchrane tretej najväčšej talianskej banky Monte dei Paschi di Siena, informovala agentúra Reuters.

Monte dei Paschi dnes varovala, že by počas štyroch mesiacov mohla vyčerpať všetku svoju hotovosť. Banka sa snaží získať dodatočný kapitál od súkromných investorov, aby odvrátila potrebu štátneho zásahu. Minister hospodárstva Pier Carlo Padoan dnes uisťoval, že prípadná štátna záchrana Monte dei Paschi by mala iba obmedzený vplyv na sporiteľov.

Banka, ktorá sa potýka s veľkým objemom nesplácaných úverov, potrebuje do konca tohto roka získať dodatočný kapitál v objeme piatich miliárd eur. Európska centrálna banka (ECB) tento mesiac odmietla jej žiadosť o poskytnutie viac času na zvýšenie kapitálu. Monte dei Paschi v júli neprešla európskymi záťažovými testami, v ktorých bola označená za najslabší európsku banku.

Podľa zdrojov agentúry Reuters by vláda mohla časť peňazí schválených parlamentom využiť aj na podporu niekoľkých ďalších bánk a na zaistenie dostatočnej likvidity v bankovom systéme.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.