Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2016, 12:40

Škótske pálenice ťažia z brexitu. Odbyt whisky raketovo narástol

Výrobcovia whisky na jednej strane ťažia z lacnej libry, na druhej strane sa im však určité položky predražili.

Škótske pálenice ťažia z brexitu. Odbyt whisky raketovo narástol
Zdroj: Reuters

Škótske pálenice nečakane ťažia z hlasovania o brexite. Pokles britskej meny po referende o vystúpení Británie z Európskej únie im zvýšil odbyt. Lacnejšia libra ale zároveň zvyšuje výrobné náklady. Píše o tom dnes francúzsky denník Le Figaro.

Sektor sa tešil z mierneho nárastu už od začiatku roka, ale raketový vzostup nastal od júla. Britská libra stratila proti euru deväť percent, proti doláru dokonca 15 percent. Pokles libry zlacnel vývoz z krajiny a z toho profitujú aj škótske pálenice.

300 percent

Už v období od januára do júna 2016 sa podľa údajov Zväzu škótskej whisky (SWA) predalo 533 miliónov fliaš tradičného škótskeho nápoja. To je o 3,1 percenta viac ako v rovnakom období vlani. Explózia objednávok ale nastala v júli.

Príkladom môže byť novo založená pálenica Glasgow Distillery Company, ktorej od júla stúpol počet predobjednávok o 300 percent. "Prekvapilo nás to, vypredali sme už všetky zásoby," povedal pre Le Figaro riaditeľ pálenice Liam Hughes.

Nejasná budúcnosť 

V dnešnom prepojenom svete ale zďaleka nie je isté, že devalvácia libry prinesie Škótom len samé pozitíva. Hughes napríklad nakupuje sudy v Spojených štátoch a náklady mu po brexite stúpli o 20 percent. "Čo na jednej strane zarobím, na druhej prerobím. Nakoniec si nie som istý, či sa pokles libry na mojom podnikaní prejaví pozitívne," povedal.

Podľa riaditeľa SWA Davida Frosta by vývoz whisky mal stúpať aj v najbližších rokoch. Neskrýva ale obavy z neistoty, ktorú prináša brexit a nejasná budúcnosť obchodných vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom, Európskou úniou a inými krajinami. SWA chce tlačiť na britskú vládu, aby do situácie čo najskôr vniesla svetlo a zaviedla opatrenia na podporu lokálnych producentov.

Hlavnými zahraničnými odberateľmi škótskej whisky sú Spojené štáty a Francúzsko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.