23.12.2016, 09:59

Deutsche Bank sa dohodla. Američanom zaplatí polovicu pôvodnej pokuty

Americké úrady od banky pôvodne vymáhali pokutu 14 miliárd dolárov.

Deutsche Bank
Zdroj: Reuters

Nemecká Deutsche Bank sa dohodla s americkými úradmi na urovnaní sporu. Banka zaplatí 7,2 miliardy dolárov (6,89 miliardy eur) za obchodovanie s problematickými hypotekárnymi cennými papiermi pred globálnou finančnou krízou v roku 2008.

Deutsche Bank zaplatí pokutu vo výške 3,1 miliardy dolárov a ďalších 4,1 miliardy dolárov poskytne na odškodnenie spotrebiteľov.

Americké úrady od banky pôvodne vymáhali pokutu 14 miliárd dolárov za zavádzanie investorov pri predaji cenných papierov. Takáto veľká pokuta je však likvidačná pre Deutsche Bank, ktorá sa čo do veľkosti nemôže rovnať americkým finančným kolosom ako sú JPMorgan alebo Citigroup. Jej trhová kapitalizácia sa odhaduje na približne 15,9 miliardy eur.

Dohoda o nižšej pokute je tak úľavou pre banku, ktorej akcie sa v septembri výrazne prepadli, keď americké úrady oznámili, že jej udelili pokutu 14 miliárd dolárov.

Deutsche Bank neplánuje zvýšenie kapitálu, aby mala na zaplatenie pokuty, tvrdí zdroj blízky banke, ktorý nechcel byť menovaný. Vedenie banky očakáva, že dohodu sa podarí dokončiť začiatkom januára ešte pred nástupom nového prezidenta Donalda Trumpa do úradu, dodal zdroj.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.