Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2017, 00:00

Čína zrušila dvetisícročný monopol

Peking výrazne liberalizoval biznis so soľou. Ide o súčasť jeho snáh stať sa najvýkonnejšou ekonomikou sveta.

Čína zrušila dvetisícročný monopol
Zdroj: Reuters

Monopol na jej predaj uvalili už cisári z dynastie Chan. Z jej ťažby spolufinancovali stavbu Veľkého čínskeho múru. Monopol na soľ zostal v Číne nedotknutý počas dvoch tisícok rokov a platí dodnes.

Teraz sa však čínske úrady rozhodli jeden z najdlhšie trvajúcich monopolov na svete výrazne uvoľniť. Producenti kuchynskej soli budú môcť svoje výrobky voľne umiestňovať na trh a určovať jej cenu podľa svojich nákladov, oznámili tento týždeň oficiálne čínske médiá. Ide o ďalší z krokov, ktorými sa vládcovia v Pekingu snažia druhú najväčšiu ekonomiku Zeme liberalizovať a viac otvoriť svetu. „Tento proces je nezastaviteľný. Je jasné, že postupné uvoľňovanie v čínskej ekonomike bude pokračovať,“ uviedol pre HN český komoditný analytik Václav Kučera zo spoločnosti Colosseum.

Odpadový produkt
Zástupcovia čínskeho biznisu oceňujú tento krok vlády. Veľkú soľnú reformu označujú za výrazný míľnik v napredovaní čínskej ekonomiky. „Odstránenie štátnej kontroly nad cenou a distribúciou kuchynskej soli je veľkým pokrokom pre celý priemysel,“ uviedol šanghajský právnik Cou Ťja-laj. Ten viac ako desaťročie zastupoval súkromných producentov kuchynskej soli v právnom spore so štátnym monopolom. O tom, že rozhodne nešlo o žiadnu jednoduchú bitku, svedčí fakt, že viacero obchodníkov skončilo za nepovolený predaj soli za mrežami.

Soľ považovali v Číne dlhé stáročia za symbol pokroku. Zisky z jej ťažby viedli nielen k technologickým inováciám, ale aj k modernizácii obchodu a usporiadania kapitálu. Aj z tohto dôvodu si nielen cisári, ale ani komunisti po prevzatí moci v roku 1949 netrúfli siahnuť na jej monopol.

To sa však teraz zmenilo. Ceny soli dramaticky klesajú a udržiavať jej monopol sa stáva ekonomicky neefektívne. Dôvod je jednoduchý – vďaka čoraz modernejším technológiám na odsoľovanie morskej vody sa táto komodita hromadí na trhu. Blízkovýchodné krajiny míňajú na odsoľovanie milióny dolárov denne. Ich zariadenia spotrebujú podľa odhadov sto miliónov kilowatthodín elektrickej energie. Cieľom je získavanie pitnej vody z mora. Soľ v tomto procese vzniká ako odpadový produkt.

Soľ nad zlato
Na Slovensku patrí medzi najpopulárnejšie rozprávky Soľ nad zlato. V nej mala kuchynská soľ väčšiu hodnotu než zlato, ktoré je dlhodobo považované za jednu z najatraktívnejších komodít na trhu. To, čo sa nám dnes zdá absolútne nepredstaviteľné, malo pred niekoľkými storočiami oveľa reálnejšie základy. Žiadne odsoľovanie morskej vody vtedy ešte neexistovalo a transport tovarov v karavánach bol veľmi nákladný. Soľ však potrebovala každá gastronómia, čo o vychýrených čínskych delikatesách to platilo dvojnásobne. Nečudo preto, že najmä v regiónoch, kde žiadne soľné bane neboli, nešlo o lacnú komoditu.

Hoci

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.