Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2017, 12:40

McDonald's predá väčšinový podiel v reštauráciách v Číne

Americký reťazec mal na konci decembra 2016 vyše 2400 reštaurácií v Číne.

McDonald's predá väčšinový podiel v reštauráciách v Číne

Americká sieť rýchleho občerstvenia McDonald's sa dohodla na predaji väčšinového podielu vo svojich reštauráciách v Číne a v Hongkongu konglomerátu CITIC a investičnej spoločnosti Carlyle Group za 2,1 miliardy dolárov  (1,98 miliardy eur). Je to súčasťou jej snahy prevádzkovať viac franšízových ako vlastných reštaurácií, čo si vyžaduje menej kapitálu.

Dohode predchádzali mesiace rokovaní medzi americkou sieťou a investičnými skupinami, vrátane Carlyle a TPG Capital Management, a tiež čínskymi záujemcami o reštaurácie.

McDonald's chcel pôvodne získať z predaja svojich prevádzok v Číne a Hongkongu 3 miliardy dolárov. Neskôr sa však rozhodol ponechať si v nich menšinový podiel, aby mohol profitovať z ich budúceho rastu.

Spoločnosť CITIC bude mať kontrolný 52-percentný podiel v sieti reštaurácií v Číne a Hongkongu, Carlyle 28-percentný a McDonald's si v nich ponechá 20-percentný podiel. Americký reťazec mal na konci decembra 2016 vyše 2400 reštaurácií v Číne a zhruba 240 v Hongkongu. V nasledujúcich piatich rokoch k nim chcel pridať ďalších 1500 prevádzok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.