Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2017, 09:25

Moody's pyká za zlý rating z doby pred krízou. V USA zaplatí stámiliónové odškodné

Moody's pyká za zlý rating z doby pred krízou. V USA zaplatí stámiliónové odškodné
Zdroj: Reuters

Americká spoločnosť Moody's Corporation zaplatí americkým úradom takmer 864 miliónov dolárov za urovnanie obvinenia, že jej ratingová agentúra pred globálnou finančnou krízou nereálne ohodnocovala hypotekárne cenné papiere rizikovejšej povahy. V piatok to oznámilo tamojšie ministerstvo spravodlivosti.

Ratingová agentúra Moody's Investors Service dosiahla dohodu s ministerstvom, 21 americkými štátmi a federálnym dištriktom. Uzavrela tak obvinenia, že prispela k najhoršej finančnej kríze od 20. rokov minulého storočia, kedy Ameriku zasiahla Veľká hospodárska kríza.

"Moody's sa v čase pred veľkou recesiou nedržala svojich vlastných pravidiel poskytovania ratingových známok a nenaplnila sľub transparentnosti," uviedol Bill Baer z ministerstva spravodlivosti.

Rating je základným vodítkom pre investorov. Čím je vyšší, tým lepšie je hodnotený subjekt vnímaný. Najvyšší rating znamená, že ide o špičkového dlžníka, ktorý je spravidla schopný požičiavať si za veľmi nízky úrok. Pre investorov je najvyšší rating predovšetkým známkou dôveryhodnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.