Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2017, 09:25

Moody's pyká za zlý rating z doby pred krízou. V USA zaplatí stámiliónové odškodné

Moody's pyká za zlý rating z doby pred krízou. V USA zaplatí stámiliónové odškodné
Zdroj: Reuters

Americká spoločnosť Moody's Corporation zaplatí americkým úradom takmer 864 miliónov dolárov za urovnanie obvinenia, že jej ratingová agentúra pred globálnou finančnou krízou nereálne ohodnocovala hypotekárne cenné papiere rizikovejšej povahy. V piatok to oznámilo tamojšie ministerstvo spravodlivosti.

Ratingová agentúra Moody's Investors Service dosiahla dohodu s ministerstvom, 21 americkými štátmi a federálnym dištriktom. Uzavrela tak obvinenia, že prispela k najhoršej finančnej kríze od 20. rokov minulého storočia, kedy Ameriku zasiahla Veľká hospodárska kríza.

"Moody's sa v čase pred veľkou recesiou nedržala svojich vlastných pravidiel poskytovania ratingových známok a nenaplnila sľub transparentnosti," uviedol Bill Baer z ministerstva spravodlivosti.

Rating je základným vodítkom pre investorov. Čím je vyšší, tým lepšie je hodnotený subjekt vnímaný. Najvyšší rating znamená, že ide o špičkového dlžníka, ktorý je spravidla schopný požičiavať si za veľmi nízky úrok. Pre investorov je najvyšší rating predovšetkým známkou dôveryhodnosti.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.