Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2017, 00:00

Schválené: za viac detí budú mať českí rodičia nižšie dane

Poslanci schválili zľavy na deti, paušálnu daň pre živnostníkov i platbu daní kartou.

Schválené: za viac detí budú mať českí rodičia nižšie dane
Zdroj: Dreamstime

Utrácajte a množte sa. Tak by sa so zveličením dal interpretovať vplyv daňového balíčka na rodiny, ktorý, s oneskorením, schválili poslanci. Väčšinou 128 hlasov (36 bolo proti) podporili vládny návrh, ktorý mal pôvodne už s účinnosťou od prvého januára zmeniť sedem daňových zákonov. Zmena radu daňových pravidiel pre podnikateľov aj zamestnancov začne platiť od apríla.

Politici z vládnej koalície však aj tak okamžite využili výsledok hlasovania, najmä hlavnú pasáž o zvýšení daňových zliav na druhé a ďalšie deti, na vlastnú propagáciu. „Dobrá správa pre rodiny s viacerými deťmi, ktorým ďalej znižujeme dane,“ napísal okamžite po hlasovaní na Twitteri premiér Bohuslav Sobotka. „Zvýšenie prinesie rodinám ročne dohromady 5,5 miliardy korún (203,5 milióna eur),“ chválil podpredseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Plus pre rodinu s viacerými deťmi
Ministerstvo financií v rámci balíčka zmien navrhlo a teraz presadilo zvýšenie zľavy na dani u druhého vyživovaného dieťaťa o 2 400 korún (88,8 eura) na 19 404 korún ročne – 718 eur (zľava vzrastie o 200 korún mesačne, teda 7,4 eura).

A na tretie a každé ďalšie dieťa vzrastie daňová zľava o 300 českých korún mesačne (11 eur), teda ročne o 3 600 korún (133,2 eura) na 24 204 korún (895,75 eura) oproti roku 2016. U prvého dieťa ostáva zľava na dani 13 404 korún ročne (496 eur).

Vyššie zľavy na deti bude možné uplatniť späť od začiatku roka – pokiaľ zmenu zákona schváli ešte Senát a podpíše prezident. „Nič proti odpočtom na deti. Určite zafungujú aj ako predvolebné lákadlo,“ komentuje včera schválené pravidlá prezidentka Komory daňových poradcov Petra Pospíšilová.


Balíček ako taký možno podľa nej však uvítať. Vrátane napríklad úpravy paušálnych daní pre živnostníkov a ďalších daňových poplatníkov. „Hlavnú výhradu vidím skôr v tom, že daňové zmeny mali platiť pôvodne už od januára. Meniť poplatníkom daňové pravidlá v priebehu roka je nešťastné.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.