Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2017, 10:19

Prudké posilnenie českej koruny sa blíži, centrálna banka ju pustí z reťaze

Časy, keď česká centrálna banka intervenovala v prospech koruny, čochvíľa skončia.

Prudké posilnenie českej koruny sa blíži, centrálna banka ju pustí z reťaze
Zdroj: Flickr/ portengaround

Ceny tovarov a služieb začali v Česku po rokoch stagnácie stúpať. Česká národná banka tým stráca dôvod udržiavať korunu slabú a blíži sa okamih, kedy ju "pustí z reťaze". Stane sa tak niekedy po začiatku apríla a prvotnou reakciou najskôr bude prudké posilnenie českej meny. Potom bude chvíľu lietať hore dole.

Exportéri, ktorí si počas devízových intervencií zvykli na stabilný kurz okolo 27 českých korún za euro, si preto teraz v bankách chcú poistiť hodnotu budúceho vývozu. Lenže mnohí z nich teraz prichádzajú na to, že to mali urobiť skôr. Proti prudkým výkyvom kurzu sa chránia zaistením, to však skokovo zdraželo.

Drahšie zabezpečenie 

Kým ešte vlani v lete bol kurz na jednoročné zabezpečenie päť až desať halierov pod aktuálnym kurzom, tento týždeň sa po zverejnení údajov o inflácii prepadol až na mínus 50 halierov, teda zhruba na 26,50 koruny. Zjednodušene pritom platí: čím slabší kurz koruny vývozcovia majú, tým viac zarobia.

Na korunu pred blížiacim sa koncom intervencií útočia tiež špekulanti. "Záujem o zaistenie od exportérov, rovnako ako záujem zahraničných investorov či špekulantov zarobiť na posilnení koruny, sa prejavuje v termínových kurzoch. A čím väčší dopyt na budúci nákup koruny za eurá, tým horší zaisťovací kurz," vysvetľuje stratég Erste Corporate Banking Miroslav Plojhar.

Silnejúci tlak

"Je stále dosť klientov, ktorí si myslia, že na zabezpečenie majú stále dostatok času a že sa v podstate nič nedeje. Kľud je len zdanlivý, pod povrchom to už vrie, ako ukazujú pohyby cien zaistenia," hovorí Martin Mráček, manažér útvaru Obchodovanie pre firemných klientov ČSOB.

Tlak na korunu pritom bude navyše zrejme silnieť. "Čím viac sa bude blížiť ukončenie kurzového záväzku zo strany ČNB, tým bude zabezpečenie drahšie," dodáva hlavná ekonómka Raiffeisenbank Helena Horská.

Elektrina v eurách

Firmy si okrem toho chcú udržať slabší kurz po dlhšiu dobu. "Firmy dopytujú dlhšie zabezpečenie. Bežne až na tri roky, výnimkou nie je ani päť rokov," hovorí hovorca Komerčnej banky Pavel Zúbek.

To potvrdzuje aj podpredseda Asociácie exportérov Otto Daněk. Dodáva, že sa firmy väčšinou nezabezpečujú na celú výšku očakávaných tržieb. Obvykle ide o tretinu až polovicu očakávaného obratu. Stále viac exportérov sa navyše podľa regionálneho riaditeľa Raiffeisenbank Zdeňka Nováka snaží zabezpečiť už pri nákupe vstupov do výroby. Napríklad tým, že nakupujú elektrinu v eurách.

Rekordná obchodná bilancia?

Viac ako tri roky intervencií podľa Danka priniesli - aj vďaka tomu, že eliminovali vplyv trvalo posilňujúcej koruny - českým exportérom celkovo 958 miliárd korún (35,4 miliárd eur). Minuloročná obchodná bilancia, teda rozdiel medzi vývozom a dovozom, sa priblíži k rekordným 190 miliardám (7 miliárd eur), čo predstavuje zhruba štyri percentá ekonomického výkonu krajiny. A rast exportov bude pokračovať prinajmenšom aj v prvej časti tohto roka.

Podľa kritikov však kurzový vankúš, ktorý intervencie umožnil, české firmy "uspal". Mali istotu, takže ich nič nenútilo k inováciám.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.