17.01.2017, 11:48

Venezuelčania sa s oneskorením dočkali nových bankoviek. Prezident zvalil vinu na zahraničnú sabotáž

Ekonómovia varujú, že tlač nových bankoviek môže urýchliť infláciu.

Venezuelčania sa s oneskorením dočkali nových bankoviek. Prezident zvalil vinu na zahraničnú sabotáž
Zdroj: Reuters

Po viac ako mesiaci odkladov, zmätkov a nepokojov sa Venezuelčania dočkali nových bankoviek v nominálnych hodnotách až 20-krát vyšších ako doterajšia najcennejšia bankovka. Rozhodnutie socialistickej vlády, ktoré v polovici decembra spôsobilo nedostatok hotovosti, podľa expertov môže ešte zvýšiť už tak rekordnú infláciu v tejto juhoamerickej krajine. Informovala o tom stanica BBC.

Bankovky v nominálnej hodnote od 500 do 20-tisíc bolívarov (tá najdrahšia sa na čiernom trhu predáva za 5,5 eur) v pondelok nahradili doterajšie stobolívarovky, ktoré kvôli svojej mizivej hodnote nestačili pokryť rýchlo rastúce ceny. Prezident Nicolás Maduro, ktorého opozícia kvôli biednej ekonomickej situácii dlhodobo vyzýva k demisii, pôvodne sľúbil výmenu platidiel už v polovici decembra, vláda však nové bankovky nezabezpečila včas, čo zviedol na zahraničnú "sabotáž", ktorá podľa neho zdržala prílet lietadiel s bankovkami.

Od pondelka tak Venezuelčania môžu používať nové bankovky, čo je pre rad z nich úplne zásadná správa - zhruba 40 percent obyvateľov Venezuely totiž nemá bankový účet, a nemôže tak namiesto hotovosti využívať elektronické transakcie.

Ekonómovia varujú, že tlač nových bankoviek môže urýchliť infláciu, ktorá tento rok podľa predpovedí medzinárodných inštitúcií môže dosiahnuť až 1600 percent.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.