Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2017, 13:00

Deutsche Bank prispela svojím klamaním ku kríze. Zaplatí miliardy, potvrdili USA

Deutsche Bank prispela svojím klamaním ku kríze. Zaplatí miliardy, potvrdili USA
Zdroj: Reuters

Nemecká banková jednotka Deutsche Bank dokončila dohodu s americkým ministerstvom spravodlivosti, v rámci ktorej zaplatí 7,2 miliardy dolárov za urovnanie sporu okolo hypotekárnych cenných papierov. Oznámila to v noci na dnes americká vláda. Deutsche Bank o dosiahnutí dohody informovala už pred Vianocami.

Deutsche Bank je jednou z mnohých finančných inštitúcií, ktoré americké úrady začali vyšetrovať kvôli praktikám pri predaji hypotekárnych cenných papierov pred finančnou krízou z rokov 2007 až 2009. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovali investorom zavádzajúce informácie o kvalite týchto cenných papierov.

"Deutsche Bank nielenže klamala investorov, ale aj priamo prispela k medzinárodnej finančnej kríze," uviedla americká ministerka spravodlivosti Loretta Lynchová. Generálny riaditeľ banky John Cryan sa za praktiky okolo predaja hypotekárnych cenných papierov z rokov 2005 až 2007 ospravedlnil a označil ich za neprijateľné.

Dohodu o urovnaní sporu okolo hypotekárnych cenných papierov pred Vianocami ohlásila aj švajčiarska banka Credit Suisse, ktorá v USA zaplatí 5,3 miliardy dolárov. Americké ministerstvo spravodlivosti v tom čase navyše v rámci tejto kauzy zažalovalo britskú banku Barclays.

Vyšetrovaniu okolo hypotekárnych cenných papierov v USA stále čelí americká banka Wells Fargo, britské banky Royal Bank of Scotland a HSBC a švajčiarska UBS. Americké banky už v uplynulých troch rokoch za urovnanie sporov okolo hypotekárnych cenných papierov zaplatili 46 miliárd dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.