Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2017, 00:00

Istanbul je metropolou startupov

Krajina na hraniciach Európy a Ázie má ambíciu stať sa centrom obchodovania medzi Západom a Východom.

Istanbul je metropolou startupov
Zdroj: Reuters

Strategicky dôležitá poloha na hraniciach medzi Európou a Áziou. Osemdesiatmiliónová populácia, z ktorej polovicu tvoria mladí ľudia pod 30 rokov. Priaznivé daňové nastavenie s 20-percentnou korporátnou daňou. A masívna vládna podpora inováciám a startupom.

Turecko je ekonomikou s obrovským potenciálom. Ťahajú ho najmä nové technológie, široká rozvinutosť internetových služieb, ako aj veľké množstvo používateľov smartfónov a ich aplikácií.

Presne to je dôvod, prečo je o Turecko veľký záujem z oboch strán – európski biznismeni vidia v tejto krajine veľkú príležitosť pre svoju expanziu na Blízky východ aj ďalej do Ázie. Podobný názor na to majú aj podnikatelia z Perzského zálivu, ktorí chcú zase z Turecka naštartovať svoj biznis v Európe. Preto sa v Istanbule prakticky neustále striedajú bohatí mecenáši z Bahrajnu, Dubaja, Kuvajtu či Saudskej Arábie. Navštevujú rôzne startupové podujatia, kde hľadajú zaujímavé a perspektívne projekty, do ktorých by mohli investovať svoje milióny získané zväčša z ropy.

Startup Istanbul
Hoci úradne je hlavným mestom Turecka Ankara, obchodnou, finančnou a technologickou metropolou krajiny je Istanbul. A práve ten sa vo svetových rebríčkoch umiestňuje na popredných priečkach medzi najlepšími inkubátormi startupov planéty. Každý rok na jeseň sa v meste ležiacom na brehoch Európy a Ázie koná prestížne podujatie Startup Istanbul, na ktoré sa schádza zhruba tisíc elitných podnikateľov, investorov

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.