Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2017, 23:11

Nie všetko je dobré pre biznis. Akcie v USA pre Trumpov dekrét klesli najviac od októbra

Zákaz imigrácie je pripomienkou toho, že Trumpove kroky môžu tiež podkopať ekonomiku.

Nie všetko je dobré pre biznis. Akcie v USA pre Trumpov dekrét klesli najviac od októbra
Zdroj: Reuters

Akcie v Spojených štátoch dnes oslabili a indexy Dow Jones a S&P 500 zažili najväčší pokles v tomto roku. Môže za to nariadenie nového amerického prezidenta Donalda Trumpa o obmedzení imigrácie, ktoré je podľa investorov pripomienkou toho, že nie všetky prezidentove kroky sú priateľské pre trh. Najviac klesali technologické spoločnosti.

Index Dow Jones oslabil o 122,65 bodu, teda 0,6 percenta, na 19.971,13 bodu. Širší index Standard & Poor 's 500 oslabil o 13,79 bodu, čiže 0,6 percenta, na 2280,90 bodu. Index technologického trhu Nasdaq sa znížil o 47,07 bodu, čiže 0,8 percenta, na 5613,71 bodu.

Americké akcie po novembrovom zvolení Trumpa prekonali niekoľkokrát nové maximá. Trh podporili sľuby zníženia daní a zjednodušenia regulácií. Avšak hrozba rizík z niektorých Trumpových krokov toto nadšenie utlmila.

Ekonóm First Standard Financial Peter Cardillo upozornil, že investori sa zatiaľ zamerali len na prorastové Trumpove návrhy a nie na návrhy ohrozujúce rast, ako protekcionizmus. Investori podľa neho mali klapky na očiach a videli iba kroky priateľské k trhu; zákaz imigrácie je pripomienkou toho, že jeho kroky môžu tiež podkopať ekonomiku.

Najhoršie si dnes viedli technologické firmy, ktoré sa otvorene postavili proti zákazu imigrácie a proti prekážkam najímania zahraničných talentov. Nariadenie o obmedzenie migrácie tiež spôsobilo straty aerolinkám kvôli obavám z poklesu záujmu o cestovanie, napísala agentúra Reuters.

Trump na konci minulého týždňa vydal exekutívny príkaz o prísnejšom preverovaní imigrantov, ktorým pozastavil na 120 dní program pre prijímanie utečencov. Až do odvolania zakazuje vstup do USA migrantom zo Sýrie a na 90 dní zakazuje vstup všetkým ľuďom z krajín, s ktorými sú spojené obavy z terorizmu. Podľa amerického ministerstva zahraničia sa opatrenie týka Iránu, Iraku, Líbye, Somálska, Sudánu a Jemenu.

Dolár kvôli nariadeniu o obmedzení migrácie prudko klesol voči jenu, ktorý je považovaný za bezpečnú investíciu v čase neistôt. K euru však dolár posilnil, čo mu pomohlo udržať si zisky aj ku košu šiestich popredných svetových mien. Straty eura spôsobila správa o vývoji nemeckej inflácie v januári.

Euro voči doláru oslabilo o 0,1 percenta na 1,0690 dolíra a k jenu o 1,3 percenta na 121,59 jenu. Dolár voči jenu klesol o 1,2 percenta na 113,73 jenu. Dolárový index, ktorý meria výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, vzrástol o 0,1 percenta na 100,45 bodu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.