Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2017, 14:50

V oslabovaní koruny budeme pokračovať, prehlásil šéf českej centrálnej banky

Národná banka už vyše tri roky intervenuje proti českej korune.

V oslabovaní koruny budeme pokračovať, prehlásil šéf českej centrálnej banky
Zdroj: Dreamstime.com

Česká národná banka (ČNB) bude naďalej uskutočňovať devízové ​​intervencie najmenej do konca prvého štvrťroka. Nič sa tak nemení na vyhlásení Bankovej rady ČNB z počiatku februára. Na tlačovej konferencii po stretnutí s premiérom Bohuslavom Sobotkom (ČSSD) to dnes povedal guvernér ČNB Jiří Rusnok. Sobotka potom ocenil dobrú spoluprácu medzi vládou a ČNB, ktorá je nezávislou inštitúciou.

"Nič sa nemení na tom, čo sme oznámili na poslednom menovom zasadnutí, že ten záväzok trvá aj naďalej a budeme tak robiť najmenej do konca prvého štvrťroka. A podľa ďalšieho vývoja situácie rozhodneme o jeho ukončení," uviedol guvernér.

Rýchlejšia inflácia

Banková rada ČNB na začiatku februára zopakovala, že ako pravdepodobný termín ukončenia režimu devízových intervencií vidí polovicu roka 2017. Zároveň uviedla, že kurzový záväzok neukončí skôr ako v druhom štvrťroku 2017.

Januárová inflácia prekonala očakávania analytikov aj odhady ČNB, takže môže podľa ekonómov znamenať rýchlejšie ukončenie kurzového záväzku centrálnej banky v priebehu druhého štvrťroka 2017. Medziročná inflácia v januári zrýchlila rast na 2,2 percenta z decembrových dvoch percent. ČNB podmieňovala ukončenie režimu kurzového záväzku infláciou stabilne blízkou k dvojpercentnému cieľu.

Očakáva sa rast

Premiér Sobotka ocenil dnes dobrú spoluprácu medzi vládou a ČNB. "Som presvedčený, že je to v prospech stability finančného sektora aj obyvateľov krajiny," uviedol premiér. Dodal, že český finančný sektor je tradične stabilný a nečelí žiadnym hrozbám.

S Rusnokom potom debatovali aj o výhľade ČNB na ďalší vývoj ekonomiky. "Som rád, že sa počíta so stabilným rastom," uviedol premiér. ČNB v novej februárovej prognóze počíta v tomto aj budúcom roku s rastom ekonomiky o 2,8 percenta.

Rekordné zásahy

Režim devízových intervencií centrálna banka začala v novembri 2013 s cieľom oslabiť korunu a držať jej kurz blízko 27 českých korún za euro. Od tej doby do konca roka 2016 nakúpila eurá za 900 miliárd korún (33,3 miliardy eur). Januárové intervencie ČNB boli proti posilňujúcej korune podľa odhadu analytika Generali Investments Radomíra Jacu rekordné a predstavovali bezmála ďalších 405 miliárd korún( 15 miliárd eur).

Rusnok dnes uviedol, že ČNB tak má v súčasnosti oveľa väčší objem devízových rezerv ako v minulosti, a preto pripravuje novú stratégiu, ako s nimi naložiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.