Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2017, 00:00

Dotované hypotéky končia, bude na nich daňová úľava

Súčasný systém podpory bývania pre mladých znižovaním úrokov už nespĺňa účel.

Dotované hypotéky končia, bude na nich daňová úľava
Zdroj: Dreamstime

Hypotekárny trh čakajú veľké zmeny. Skončí sa dotovanie hypoték pre mladých vo forme úrokového bonusu. Po novom si budú môcť náklady na splácanie úveru na bývanie odpočítať z daní. Presný systém, ako bude nová podpora kúpy bývania vyzerať, teraz dolaďuje ministerstvo financií. Na podrobnosti je skúpe. „V súčasnosti analyzujeme možnosti nastavenia parametrov a podmienok pre zavedenie takejto odpočítateľnej položky,“ uviedol rezort financií. Zámerom je terajší systém podpory zjednodušiť už od budúceho roka.

Vo finančných domoch predstavujú hypotéky pre mladých od 15 do 40 percent všetkých úverov, takže sa to dotkne veľkej časti klientov. „V minulom roku tvorili dotované hypotéky pre mladých necelých 15 percent produkcie hypoték,“ informuje Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.


Zmena je nutná
Odborníci tvrdia, že doterajší systém podpory, keď sa úrok znižoval o dve percentá dotované štátom a o jedno percento bankou, bol zle nastavený, a navyše podporoval aj ľudí, ktorí dotáciu nepotrebovali. „Trojpercentná bonifikácia hypoték pre mladých nemá veľký zmysel, keďže priemerné sadzby na trhu sú dnes pod dvomi percentami,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik, riaditeľ portálu Finančný kompas.


Preto analytici vnímajú zamýšľané zmeny pozitívne. Dúfajú, že sa daňovým bonusom odstránia rozdiely, ktoré sú dnes v spôsobe výpočtu štátneho príspevku pre mladých v jednotlivých bankách. Niektoré totiž o štátny úrokový bonus znižujú splátku v aktuálnom mesiaci, iné sumu vracajú späť na účet klienta až ďalší mesiac po jej zaplatení. To ovplyvňuje najmä výšku istiny úveru, ktorá neklesá rovnako. „Pre klienta to zvyčajne znamená rozdiel po prvých piatich rokoch štátnej podpory na zostatku dlžnej sumy rádovo v tisícoch eur, ak si zvolí nesprávnu banku,“ vysvetľuje Peter Világi, hlavný analytik Fincentra.


Ako je to inde
Podpora hypoték vo forme daňovo odpočítateľnej položky je bežná aj v iných krajinách Európy. V Česku si môžete od základu dane odpočítať zaplatené úroky na hypotéke až do výšky 300-tisíc korún za rok, teda maximálne 25-tisíc korún mesačne, čo je necelých tisíc eur. Daň si tak ročne znížite o maximálne 45-tisíc korún, teda okolo 1 660 eur. To je len horná hranica, ktorú dosiahnu iba tí, ktorí majú vysokú hypotéku. Dôležité je, že odčítavať si môžete len úroky, nie celú splátku aj s istinou.


Na Slovensku je dnes priemerná výška úveru na bývanie okolo 60-tisíc eur, preto si analytici myslia, že podobná výška podpory ako v Česku by bola dostatočná a spravodlivejšia. „Treba len dúfať, že sa ministerstvo financií nerozhodne obmedziť daňovú úľavu len na niektoré druhy príjmov a diskriminovať tak napríklad podnikateľov,“ dodáva Világi. V Česku odpočet platí len pre fyzické osoby a len pre tých, ktorí kupujú byt na bývanie, nie na biznis, teda na prenájom.

Odpočítať úroky na hypotéku z daní si môžete aj v Holandsku, Nórsku či Švédsku. Sú tam tiež horné limity na odpočet. Kritici však tvrdia, že táto podpora vedie k zvyšovaniu cien nehnuteľností, pretože si viac ľudí môže dovoliť vlastniť byt či dom.


Súčasné podmienky hypotéky pre mladých
• Vek do 35 rokov.
• Úroková sadzba sa zníži o bonus tri percentá. Dve percentá zaplatí štát. O jedno percento sadzbu zníži banka.
• Nárok má žiadateľ s mesačným príjmom nižším ako 1,3-násobok priemernej mzdy, čo je od januára 1 155,70 eura.
• Pri dvojici môže byť príjem dvojnásobný, teda 2 311,40 eura.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.