Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2017, 11:58

Pokles dopytu i korupčná aféra. Rolls-Royce vykázal čistú stratu

Výrobcovi motorov nenahrala do karát ani oslabenie libry.

Pokles dopytu i korupčná aféra. Rolls-Royce vykázal čistú stratu
Zdroj: Reuters

Britský výrobca motorov Rolls-Royce Holdings zaznamenal za minulý rok čistú stratu a jeho prevádzkový zisk prudko klesol. Pod tieto výsledky sa podpísalo jednak odškodné za urovnanie obvinenia z korupcie, a tiež oslabenie libry a pokles dopytu po leteckých motoroch.

Konkrétne Rolls-Royce vykázal za minulý rok čistú stratu 4,03 miliardy libier (4,75 miliardy eur), zatiaľ čo v predchádzajúcom roku dosiahol zisk 83 miliónov libier (97,7 milióna eur).

Vo výsledku za rok 2016 je zahrnutý aj jednorazový výdavok 671 miliónov libier (790 miliónov eur) za urovnanie obvinenia z korupcie v USA, Brazílii a Británii. Okrem toho britská libra po júnovom referende o brexite citeľne oslabila, čo sa tiež odrazilo na výsledkoch spoločnosti.

Takzvaný základný zisk spoločnosti pred zdanením, ktorý je očistený od jednorazových položiek a kurzových výkyvov, pritom vlani klesol, už tretí rok po sebe, a to o 49 percent na 813 miliónov libier (958 miliónov eur) z 1,43 miliardy libier (1,7 miliardy eur) rok predtým.

A základné tržby spoločnosti sa minulý rok znížili o 2 percentá na 13,4 miliardy libier (15,8 miliardy eur).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.