17.02.2017, 00:00

Vláda dohodu CETA víta. Potravinári sa boja

CETA by mohla vstúpiť do platnosti už na jar. Od samotného začiatku má množstvo priaznivcov i odporcov.

CETA vyvolala mnoho protestov. Pred Európskym parlamentom ju prirovnávali k trójskemu koňovi.
Zdroj: Reuters

Zrušenie ciel na takmer všetky tovary, jednoduchší prístup cudzích firiem do verejného obstarávania iných krajín a ľahšie uznávanie rozličných certifikátov. Obchodná dohoda CETA medzi Kanadou a Európskou úniou so sebou prináša množstvo noviniek, no zároveň vyvoláva napätie. To, čo jej príchod bude presne pre Slovensko znamenať, nevedia ešte ani mnohí odborníci. Jej podstatná časť sa tvorila za zatvorenými dverami a navyše bola dlhé mesiace v tieni transatlantickej dohody TTIP. Po predvčerajšom schválení by mohla do platnosti vstúpiť už na jar. Na Slovensku sú ňou najviac znepokojení potravinári, ktorí sa obávajú záplavy lacnými tovarmi, ktorým nebudú vedieť konkurovať. Vláda sa oslabenia trhu nebojí a predpokladá, že zmeny prinesú, naopak, mnoho výhod.

Potravinári sa boja zmien
Novej dohody sa najviac boja potravinári. A to nielen naši. O vyňatie potravinárstva z dohody medzi Bruselom a Kanadou žiadali všetky poľnohospodárske komory štátov Vyšehradskej štvorky. To sa však nestalo. „Nesúhlasíme s procesom prijímania medzinárodných obchodných dohôd, pretože vnášajú do oblasti agrosektora viac rizík ako výhod. Navyše sa uskutočňovali bez našej prítomnosti a bez možnosti do nich nahliadnuť,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory Jana Holéciová a dodáva, že medzinárodné zmluvy prinášajú so sebou veľké riziko dumpingových cien, na ktoré sú naši spotrebitelia citliví.

„Väčšina dovážaných potravín do EÚ končí na trhoch strednej a východnej Európy, pretože spotrebitelia v krajinách západnej Európy sú lokálpatrioti a nakupujú hlavne domáce a regionálne potraviny,“ tvrdí riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.

Kritici sa navyše obávajú o pracovné miesta, keďže liberalizácia obchodu prináša novú konkurenciu, ktorej by sa mohli niektoré podniky ťažko vyro

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.