Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2017, 00:00

Banky skupujú startupy, chcú mať ich inovácie

Startupy v poisťovníctve, porovnávače cien či platobné brány budú miešať karty vo finančnom biznise

startup
Zdroj: Reuters

Mobilné banky, online poisťovne, porovnávače cien či platobné brány. Produkty, do ktorých tečú veľké peniaze z rizikového kapitálu aj od bánk, ale zároveň nápady, ktoré vytvárajú zvyčajne malé finančno-technologické firmy – fintechy. Investície do ich kúpy sa každým rokom zvyšujú a tento trend sa bude v roku 2017 ešte stupňovať, tvrdí štúdia Citibank z januára tohto roka, ktorá opisuje globálne trendy vo finančnom sektore.

Číňania napredujú
V investovaní do finančných startupov je svetovým lídrom Čína. V minulom roku predbehla v podiele rizikového kapitálu vo fintechoch USA, keď sa jej podiel na investíciách viac než zdvojnásobil. Európa už dlhšie v tejto oblasti zaostáva. „Je to preto, lebo z 10 najväčších IT firiem ani jedna nesídli v Európe, ale sú v USA a v Ázii,“ vysvetľujú autori štúdie. V rámci starého kontinentu sú v tejto oblasti lídrom Nemci. Z piatich najväčších investícií do fintechov v roku 2016 boli všetky v Nemecku. Až potom nasledovala jedna investícia vo Veľkej Británii a v Dánsku. Do kúpy inovatívnych firiem z oblasti financií naliali investori desiatky miliónov dolárov.

„Fintechy sa zameriavajú najmä na špičku ľadovca a pridanú hodnotu. Ukázalo sa, že získať klientov, udržať si ich a poskytovať komplexný servis, nie je pre nich jednoduché a tu má banka svoje silné postavenie,“ vysvetľuje logiku možnej spolupráce Jan Sehnal, architekt klientskych riešení z IBM Slovensko. Pre oboch partnerov tak môže byť kooperácia prínosná. „Banka tak ušetrí na vývoji a získa ,myslenie mimo krabice‘, zatiaľ čo fintech silného partnera,“ dodáva Sehnal.

Smer k poisteniu
Menia sa aj druhy fintecho

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.