Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2017, 00:00

Fíni pritvrdzujú v boji proti tabaku. Zavádzajú radikálne regulácie

Fíni od tohto roka pritvrdzujú v boji proti tabaku. V roku 2040 chce byť krajina takmer bez fajčiarov.

Fíni pritvrdzujú v boji proti tabaku. Zavádzajú radikálne regulácie
Zdroj: Reuters

Striktným spôsobom sa vyrovnáva s fajčiarmi sever Európy, najmä Fínsko. K bežným opatreniam, ako sú napríklad zákaz reklamy, zákaz fajčenia na verejnom priestranstve, vysoké zdanenie alebo krabičky s varovnými odpudivými obrázkami, Fíni tento rok pridávajú vlastné, omnoho radikálnejšie regulácie. Napríklad zákaz fajčenia na balkónoch alebo ročné poplatky pre všetkých predajcov. Mnoho iných krajín takouto cestou ísť neplánuje.

Hovoria tomu „end-game“. Koniec hry. Fíni si dali za cieľ, že do roku 2040 (podľa niektorých hlasov i do roku 2030) fajčiari prakticky vymiznú z populácie. Nie síce úplne, ale k tomuto roku má ich podiel klesnúť pod dve percentá. V roku 2015 fajčilo vo Fínsku zhruba 15 percent dospelých ľudí (presne nad 15 rokov).

Fínsko je svojím plánom v Európe ojedinelé. „Náš prístup je revolučný. Chceme sa zbaviť všetkých tabakových výrobkov,“ citovala televízia CNN Kaariho Paasoa z fínskeho ministerstva zdravotníctva a sociálnych vecí.

Na balkón bez cigarety

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.