Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.03.2017, 12:38

Lego sa teší rastúcej podpore, príjmy vyleteli na nový rekord

Výrobca stavebnice vlani investovala do rozšírenia kapacít.

Lego sa teší rastúcej podpore, príjmy vyleteli na nový rekord
Zdroj: Reuters

Dánsky výrobca stavebníc Lego vlani zvýšil tržby na nový rekord. Rast však bol proti predchádzajúcemu roku nízky, firme sa nepodarilo prekonať výrobcu hračiek Mattel a stať sa najväčším výrobcom hračiek na svete. Tržby sa podľa dnešného vyhlásenia zvýšili o šesť percent na 37,9 miliardy dánskych korún (5 miliárd eur), uviedla firma.

V roku 2015 tržby firmy vzrástli až o 25 percent. Prevádzkový zisk spoločnosti sa vlani zvýšil o 1,7 percenta na 12,4 miliardy dánskych korún a čistý zisk o 2,1 percenta na 9,4 miliardy dánskych korún. Firma vlani značne investovala do rozšírenia kapacít.

Fenomenálny rok

"Náš výkon bol do roku 2016 absolútne fenomenálny, niektorí by povedali nadprirodzený. Náš rast teraz spomalil a je viac v súlade s tým, čomu hovoríme udržateľná hladina rastu," povedal novinárom finančný riaditeľ John Goodwin.

Medzi najobľúbenejšie patrili podľa firmy stavebnice Lego Ninjago, Lego City, Duplo, Star Wars a Lego Friends. Predaj v Európe firma označila za povzbudivý a v Číne vidí veľký potenciál. Predaj v Spojených štátoch stagnoval, napísali agentúry AP a Reuters.

Najbohatší Dáni

Firmu založil v roku 1935 Ole Kirk Christiansen a pomenoval ju podľa dánskeho výrazu "leg godt", čo znamená "pekne sa hrajte". Christiansenovci sú teraz najbohatšou dánskou rodinou. Spoločnosť má výrobné závody v Dánsku, Maďarsku, Mexiku a v Českej republike. Vlani otvorila továreň v Číne, ktorá by mala zabezpečovať väčšinu dodávok pre ázijský trh.

Lego vlani podľa príjmov zostalo druhým najväčším výrobcom hračiek na svete za firmou Mattel, ktorej príjmy predstavovali 5,46 miliardy  (5,17 miliardy eur). Príjmy tretie firmy Hasbro dosiahli 5,02 miliardy dolárov  (4,75 miliardy eur).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.