Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2017, 14:43

Uniknuté dokumenty: Británia musí zaplatiť 50 miliárd libier. Inak jej Brusel hrozí súdom

Európska únia bude chcieť od Veľkej Británie peniaze, ktoré predstavujú záruky za 43-ročné členstvo.

Uniknuté dokumenty: Británia musí zaplatiť 50 miliárd libier. Inak jej Brusel hrozí súdom
Zdroj: Reuters

Ak Británia odmietne zaplatiť 50 miliárd libier za rozchod s Európskou úniou, bude ju čakať podanie na Medzinárodný súdny dvor. Vyplýva to z uniknutých informácií zo strategických rokovaní, píše Independent.co.uk

Návrh plánu, ktorý získali holandské noviny De Volkskrant, hrozí dlhým právnym bojom v Haagu. Ten by mal zabezpečiť, že Európska únia dostane to, čo považuje za záruky Veľkej Británie za 43-ročné členstvo v únii. 

Britská premiérka Theresa Mayová povedala, že ak by boli rozhovory o brexite príliš drsné, môže nastať aj scenár, že sa obe strany nedohodnú. "V tom prípade: Vidíme sa v Haagu!" odkázal jej jeden z predstaviteľov únie. 

Tvrdé vyjadrenia zo strany únie prichádzajú v čase, kedy Mayovú niektorí konzervatívni politici vyzývajú k tomu, aby Británia jednoducho odišla. A to v prípade, kedy by únia trvala na obrovských poplatkoch za odchod. 

Dlhodobý súdny spor by mohol zdržať aj možnú dohodu o obchodnej spolupráci Veľkej Británie s Európskou úniou. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.