Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2017, 00:00

Slovensko má prvého miliardára v rebríčku Forbesu. Ako zbohatol Ivan Chrenko?

Developer zarobil vďaka firme HB Reavis Group, ktorá stojí za Auparkom či Twin City.

Slovensko má prvého miliardára v rebríčku Forbesu. Ako zbohatol Ivan Chrenko?
Zdroj: HB Reavis

Miliarda eur na konte Slováka. Keď Ivan Chrenko pred viac ako dvadsiatimi rokmi začínal s podnikaním, zrejme netušil, že sa stane prvým Slovákom, ktorý zarobí miliardu eur, a ani to, že sa mu ako prvému Slovákovi podarí dostať do rebríčka miliardárov Forbes.

K obrovskému majetku mu dopomohli realitné projekty obchodných centier ako napríklad Aupark či bratislavský komplex Twin City. Developer, predseda Predstavenstva HB Reavis Group, má za sebou aj projekty v Londýne a plánuje postaviť najvyšší mrakodrap v Európskej únii vo Varšave.

Firmu nezakladal
Rodák zo Šale nebol s developerstvom a realitami spojený od začiatku. Najskôr sa venoval audiotechnike a elektromontážnym prácam. S biznisom začínal už v prvej polovici deväťdesiatych rokov so svojím partnerom Viliamom Pančíkom. Ten zomrel v 58 rokoch po boji s ťažkou chorobou v septembri minulého roka. Obaja mali povesť nekompromisných finančných dravcov. Do spoločnosti, ktorá vtedy vystupovala pod názvom AB Reavis, vstúpil rok po jej založení, teda v roku 1994. Firma sa zaoberala výstavbou bratislavských bizniscentier. Slávu však spoločnosti, a zjavne aj Chrenkovi, priniesli až nákupné centrá Aupark, ktoré sa z Bratislavy rozšírili do ďalších slovenských a českých miest. Postupom času sa developeri vypracovali medzi najväčších európskych hráčov. AB Reavis sa v roku 2003 zmenila na MPT Immo a tá sa následne v roku 2004 premenovala na HB Reavis Group. Chrenko pôsobil ako generálny riaditeľ spoločnosti do roku 2013 a je dnes je jej väčšinovým majiteľom. HB Reavis Group pôsobí u nás, v Česku, Poľsku, Maďarsku i Anglicku.

Na konte jedna miliarda
Majetok najbohatši

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.