Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.03.2017, 13:00

Obama ho zrušil, teraz kontroverzný ropovod dostal v USA zelenú

Obama ho zrušil, teraz kontroverzný ropovod dostal v USA zelenú
Zdroj: Reuters

Administratíva prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa vydala súhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone XL, ktorý prepojí náleziská v Kanade s americkými rafinériami na brehu Mexického zálivu. Dnes o tom informovala agentúra AP.

Trump oznámil, že o 15:15 SEČ k ropovodu urobí vyhlásenie. Projekt, ktorý zrušil teraz už bývalý prezident Barack Obama, nariadil Trump znovu zvážiť, v reakcii na to teraz ministerstvo zahraničia vydalo súhlas.

Trump krátko po zložení prezidentskej prísahy podpísal exekutívne nariadenie, ktoré otvorilo cestu pre dobudovanie ropovodu. Záležitosťou sa preto začalo zaoberať ministerstvo zahraničia, ktoré stavbu odporúčalo.

Súhlas však nepodpísal minister zahraničia Rex Tillerson, ale jeho námestník Tom Shannon. Tillerson sa z rozhodovania v tejto veci vylúčil kvôli možnému konfliktu záujmov, lebo do tohtoročného januára viedol ropný koncern Exxon Mobil.

Projekt, ktorý kritizujú ochrancovia životného prostredia, predvlani zrušil Obama. Jeho administratíva totiž rozhodla, že stavba nie je v záujme Spojených štátov. Trumpova vláda však zastáva opačný postoj a počíta, že ropovod vytvorí množstvo nových pracovných miest a prispeje k americkej energetickej bezpečnosti.

Ropovodom Keystone XL za osem miliárd dolárov bude na americký Stredozápad, kde sa ropovod napojí na existujúci systém, prúdiť z kanadských nálezísk vyše 800 000 barelov ropy denne. Nové potrubie tak prakticky zdvojnásobí kapacitu existujúceho ropovodu Keystone, ktorého jednotlivé časti boli sprevádzkované postupne od roku 2010.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.