Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2017, 13:19

Apple zvyšuje výplaty dividend, akcionárom rozdelí miliardy dolárov

Technologicky líder sa opäť dostal na pozíciu najväčšieho platiteľa dividend na svete.

Apple zvyšuje výplaty dividend, akcionárom rozdelí miliardy dolárov
Zdroj: Reuters

Americká spoločnosť Apple sa vrátila na pozíciu najväčšieho platiteľa dividend na svete, na druhú pozíciu odsunula ropnú spoločnosť Exxon Mobil, upozornil na svojich internetových stránkach denník Financial Times. Apple akcionárom rozdelí viac ako 13 miliárd dolárov za rok.

Apple v utorok oznámil, že predaj jeho prístrojov iPhone v prvom štvrťroku klesol o jedno percento. Firma ale napriek tomu rozhodla o zvýšení výplaty štvrťročnej dividendy o 10,5 percenta na 63 centov (58 eurocentov) na akciu, čo predstavuje 13,22 miliardy dolárov (12 miliárd eur) ročne.

Apple tak prekonal firmu Exxon Mobil, ktorá minulý týždeň zvýšila štvrťročnú dividendu len o 2,7 percenta, čo je najmenší nárast za 15 rokov. Dividenda činí 77 (70 euroventov) centov, čo v celkovej sume činí 12,77 miliardy dolárov (11,7 miliardy eur) ročne, vyplýva z údajov S & P Dow Jones Indices. Exxon zvyšoval v posledných 34 rokoch dividendu v priemere o 6,4 percenta ročne.

Tretia priečka patrí spoločnosti Microsoft, ktorá svojim akcionárom vyplatí na dividendách 12,06 miliardy dolárov (9,2 miliardy eur) ročne.

Apple získal titul najväčšieho platcu dividend už v roku 2015. O pozíciu však prišiel, pretože obmedzil počet akcií v obehu, keď sa rozhodol časť ich odkúpiť a vyradiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.